renklerKOVA’da Yeniay

28 Ocak Cumartesi günü 03:07 itibariyle yenilikçi ve idealist Kova burcunda yeniay doğuyor. Ufukta tutkulu Akrep burcu yükselirken oluşan yeniay, duygularla hareket etmeye meyilli olduğumuzu gösteriyor. Her ne kadar Kova’da yeniay mantıkçı, dışa dönük ve sosyal adaletçi yönümüzü harekete geçirse de, yeniay doğarken ufukta Akrebin yükselmesi yoğun duyguların ve hırsların öne çıkacağını, gizemli bir atmosferde olacağımızı gösteriyor.  Akrep’in yöneticisi Mars 29 derece Balık’ta, zodyağın son noktasında gözüküyor.  

Bu yerleşim son derece kadersel bir geçiş noktasında olduğumuzun işareti. Mars Aralık ortalarından beri duygusal Balık’ta hareket ediyor. Sık sık kararsızlıklara düşmekteyiz. Harekete geçmekte sıkıntı yaşıyor olabiliriz. Hedefe yönelmekle ilgili zorlanmalar var. Genellikle hareketlerimizde bilinçaltından harekete geçiren bir mekanizma var sanki.

29 derecedeki gezegenler önemli eşiklere işaret eder. Özellikle değişken burçların 29 derecesi kadersel değişimlere işaret etmektedir. Hatta Balık burcu zodyağın son burcu ve 29 derece Balık tam bir kapanma noktasıdır. Bir döngünün sonudur. Sonrasında-sıfır derece Koç ile- yepyeni başlangıçlar vardır. 28 Ocak tarihinde saat 09:00 sularında savaşları başlatan gezegen Mars Koç burcuna ilerliyor. Kendi burcunda taze başlangıçlara hazır olacağız. Cesur, hedef odaklı ve atak hareket edebileceğiz. Alevli çıkışlarımız olabilir.kovada-yeniay

Yeniay haritasında Mars’ın yanısıra Balık’ta Venüs, Neptün, Ay’ın Güney Düğümüyle Kiron bulunmaktadır. Bu tablo bırakmalar, vazgeçişler ve kayıpları çağrıştırıyor. Balık’taki Venüs’ün Satürn’den partil kare açı içinde olması duyguları kontrol altında tutma çabamıza işaret etmekte. Başkalarına anlayış göstermekte zorlanabiliriz. Jüpiter-Venüs karmik açısıyla ilişkilere bakış açımızda bir dönüm noktası söz konusu olabilir. 

Yeniay zamanı gökte Güneş ve Ay’ın Kova’da yerleşimi, akılcılıkla duygulardan ve kişisel hırslardan uzaklaşmış olmayı, büyük ideallere yönelmeyi, evrensel-hümanist değerlerin öne çıkışını işaret ediyor. Sosyal adaletçi konulara vurgu geliyor. Dikkat çekici bir nokta sosyal gezegenler Jüpiter ve Satürn’ün birbirine destek olması kalıcı ve uzun vadeli gelişimi sembolize ediyor. Halen etkin olan Jüpiter-Uranüs karşıtlığı uyanışlarla gelen ani tepkileri gösteriyor. Bu durumda Akrebin tutkuları ile Kova’nın akılcılığı çatışma halinde olacak. Sabit burçlar arasındaki sertlik inatçı bir atmosferde olduğumuzu göstermekte.

Sabian sembollerinde yeniay derecesi yeni sosyal değerlerin oluşumunu anlatmaktadır. Güçlü bir sembolün canlanmasından bahsedilmektedir. Bunun hayata geçirilmesi önemlidir.

Kişisel astroloji haritalarında yükselen burçlara göre;

Koçlar; umutlarını tazeliyor ve yeni sosyal çevrelere girebilir, yeni hayat planlarına gidebilir. Boğalar; hayattaki hedeflerini, kariyer planlarını gözden geçirebilir bir yenilik yaratabilir. İkizler; ufkunu açmaya yönelecektir uzak seyahatlere gidebilir veya bir eğitime katılabilir. Yengeçler için, eşin kaynakları ve/veya ortak paylaşım konuları vurgulu. Aslanlar; ikili ilişkilerde, evlilik veya ortaklıkta bir dönüm noktasına gelinebilir. Başaklar; rutin yaşam koşullarında bir yenilik yaratabilir. Yeni bir işyeri veya yeni bir diyet programı olabilir. Teraziler; yaratıcı yönlerini ortaya çıkartacak fırsatlar yaratabilirler. Çocuklarla ilgili yenilikler olabilir. Akrepler; ev, yuva, yerleşim ve aileyle alakalı konularda yenilenme beklemeliler Yayların; yakın çevre, kardeşler, arkadaşlarla ilgili yeni bakış açıları oluşabilir. Oğlaklar; maddi kaynaklarda bir yenilik beklenebilir. Ayrıca yeni değer yargıları oluşabilir. Kovaların; dış görünüşlerinde bir farklılaşma görülebilir. Hayata ve ilişkilere yaklaşımları yenileniyor. Balıklar;  ruhsal-bilinçaltı seviyede aydınlanma gelişebilir. Yaratıcı hayal gücü canlanıyor.

Kova burcundaki yeniayın renkli ve entellektüel yönümüzü, kendine özgülüğümüzü, özgürleşme arzumuzu, yenilikçi ve yaratıcı fikirlerimizi ortaya koyabilmemize imkân vermesi umuduyla.

Sevgilerimle,

Meral PALA

26 Ocak 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

ÖNEMLİ NOT: Şubat’ta başlayan Yoğun Astroloji Eğitimlerimiz hakkında bilgi edinin:

 https://astrolojikosesi.com/2017/01/25/yogun-astroloji-egitimi/