Yengeç’te Dolunay

full-moon-snow-tree-walkDolunay zamanları hayatımızın yol ayrımlarını, sonlanmaları, yeni başlangıçları işaret etmektedir. Yine yeniden bir dolunay zamanı yeni dönemeçlere geldiğimizi gösteriyor. 12 Ocak Perşembe günü saat 14:33 sularında Ay Yengeç’in 22 derecesinde Oğlak’taki Güneş’le tam zıt yerleşimde olacak.

Oğlak dönemi kaya gibi sert koşullara işaret etmektedir. Yılın belki de en çok baskı altında hissettiğimiz zamanları olabilir. Kararlı, disiplinli, çalışkan olmamız gerektiğini hatırlarız. Duyguların arka plana atılmasından yanayızdır. Oysaki bu kez dolunay’ın Yengeç’te-Ay’ın en güçlü olduğu yerde-oluşması hassasiyetlerin, korumacı tavırların ve kırılganlıkların öne çıkacağını gösteriyor. Üstelik Jüpiter, gökyüzü ışıklarına sıkıca sert kare açılar kurmakta. Astrolojide Jüpiter’in her şeyi büyüteç gibi büyüttüğünü, abartılı seviyelere taşıdığını hatırlatalım. Ayrıca Jüpiter-Uranüs karşıtlığı halen etkin durumda, bilinçte bir sıçrama yaşadığımız dönemlerdeyiz. Gökte ışıklar-Jüpiter-Uranüs arasında-öncü burçlarda-bir büyük kare oluşuyor. Öne çıkmak, benlik duygusunu öne almak, inisiyatifi elde tutmak isteyebiliriz. Ani, hızlı ve beklenmedik biçimde gelişen olaylara açık durumdayız. Aceleci kararlar alma riski yok değil. Satürn bu tablonun içinde Ay ile 150 derecelik “kadersel”olaylara işaret eden bir açı kuruyor. Astrolojide 150 derecelik açılar huzursuz eden ve fakat artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anlatan açılardan. Hastalık ve ölüme işaret edebilir. Bu arada Satürn haritanın tepe noktasındaki Kova burcunu temsil ediyor. Bu da hedefimizin yenilenme, aydınlanma ve evrensel değerlere ulaşmak olduğunu anlatıyor. Satürn-Jüpiter arasında sıkı bir dost açı da görülüyor. Bu da gayretli oluşumuzun göstergesi diyebiliriz.yengecte-dolunay

Dolunay oluşurken ülkemizde ufukta İkizler burcu yükseliyor. Yönetici Merkür Yay’da Retro hareketini henüz tamamladı. Halen ağır hareket eder durumda. Merkür’ün Yay’da kendini pratik ve mantıkçı şekilde ifade etmesi zor gözüküyor. Üstelik 29 derecede olması yine kadersel atmosferi işaret ediyor. Fikirlerin aşırılıklara meyil etmesi beklenebilir. Fanatikçe düşünmekten sakınmalıyız. Aslında çok yönlü düşünmeyi başarabilirsek geniş bir bakış açısına ulaşabiliriz. Ancak her durumda sinir sisteminin yorulacağını söylemek yanlış olmaz.

Dolunay haritasında Balık’ta vurgu var. Venüs, Mars, Neptün, Kiron ve Güney Ay düğümünün Balık burcunda yerleşmesi duygularla dalgalanmaya yatkın olduğumuzun işareti. Anlayışlı olma kapasitemiz yüksek. Fakat gereğinden fazla hayalcilik içinde boğulma riski de söz konusu. Bu arada genel olarak sularla ilgi problemler ortaya çıkabilir.

Toparlarsak Oğlak’ta Güneş-Plüton kavuşumu hırslarımızı öne çıkartıyor. Fakat dönüşerek korkularımızdan arınma gücüne de sahibiz.  Yengeç’teki dolunay ayrıca geçmişin izlerinin, anıların, karmaların su yüzüne çıkacağının işaretidir. Öte yandan 23 derece Yengecin Sabian sembollerindeki anlamı, toplumun okumuş, aydın, münevver kişilerinin bir araya gelerek, topluma bir ayna tutması ve aydınlatmasıdır.

Bu arada ülkemizin haritasında Yengeç yükselen burcu işaret ediyor. Ülke astrolojisinde birinci ev-yükselen burç, halkın bütünü, ülke sakinlerini, ülkenin imajı, topluma ait efsaneler, refah ve genel sağlık durumunu anlatmaktadır. Bu konularda dikkat çekici gelişmeler beklenebilir.

Kişisel astroloji haritalarında yükselen burçlara göre;

Koçlar; Ev, yuva, aile ve yerleşim konularında bir dönemece gelebilirler. Boğalar; yakın çevre ve eğitim-öğretim konularında bir karar vermek durumundalar. İkizler; maddi kaynaklar, finansal durum ve değerlerle alakalı sonlanma ve yeni başlangıçlara doğru gidiyorlar. Yengeçler; kendileri, ilişkileri, hayata yaklaşımları ve sağlıkla ilgili konularda bir dönüm noktasındalar. Aslanlar; bir rüyadan uyanmaya hazırlar. Kontrol edemedikleri durumları fark edebilirler. Başaklar; geleceğe dair uzun vadeli planlarını netleştirebilirler.  Teraziler; hayattaki hedefleri konusunda ve kariyer alanında bir karar verebilirler.  Akrepler; yabancı kültürlerle alakalı konularda, yükseköğrenim alanında ve hayat görüşünde bazı ikilemler yaşayabilir. Yaylar; eşin maddi kaynakları, ortak paylaşım konuları ve mirasla ilgili konularda bir dönemeçteler. Oğlaklar; ikili ilişkilerde, evlilik ve/veya ortaklıkta bir karar vermek durumundalar. Kovalar; gündelik yaşam koşulları, çalışma şartları ve sağlıkla ilgilenebilirler.  Balıklar;  sahnedeler, yaratıcılıklarını ortaya çıkartabilirler. Ayrıca çocuklarla ilgili konulara odaklanabilirler.

Yengeç’te dolunay herkese kararlarında mutluluk getirsin. Hırslarımızı duygusal ihtiyaçlarımızla dengede tutabilmek umuduyla…

Meral Pala

8 Ocak 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.