29 Derecede Dolunay

No Name

Bu yıl üst üste aynı burçta ikinci kez dolunay yaşıyoruz. 22 Mayıs’ta Yay’ın ilk derecesinde gökyüzü ışıkları karşı karşıya gelmişti. Bu kez 29 derecede, İkizler-Yay aksında, Güneş-Ay karşıtlığı benzer temaları hayatımıza getiriyor. Fakat 20 Haziran saat 14:02’de, ışıkların İkizler ve Yay’ın son derecesinde olması yeni bir şeylere başlamadan önce son anda gelişigüzel hareket etmeyi getirebilir. Astrolojide gezegenlerin herhangi bir burcun 29 derecesine ulaşması ilgili konularda bir eşik oluşturmaktadır. Değişimin çok yakında olduğunu işaret ederler. Burcun ve gezegenin anlattığı konular hayatımızda öğrenilmesi gereken bir dersin varlığına işaret etmektedir. Mutlaka telaşla tamamlanması gereken bir iş vardır. Elimizden kaçmak üzere olan bir fırsatı son dakikada değerlendirme çabası problemli bir duruma da işaret etmektedir. Çünkü bir gezegenin bir burçtan ayrılınca tekrar aynı burca gelmesi için zodyağı turlaması gerekmektedir. Bu sebeple hele ki bu dolunayda olduğu gibi değişken burçların 29 dereceleri çok daha yoğun değişim vurgusu getirmektedir.  


YAY'DA DOLUNAY

Ay Yay’da iyimserlikle hayata geniş bakmaya, inanarak riske atılmaya ve limitlerimizi aşmaya çalıştığımızı anlatıyor. Yay’ın özünde ileriye bakmak, sınır tanımazlık, yeniliklere koşmak ve gelişim vardır. Güneş İkizler’de olaylara pratik hayatın şartlarıyla daha yakından bakarak, mantıkla hareket etmeye davet ediyor. Güneş’i yöneten Merkür de İkizlerde hatta Ay’ın yöneticisi Jüpiter Başak’ta yine Merkür’ün hükmü altında bulunuyor. Bu durumda bütün yollar İkizler’de bulunan Merkür’e çıkıyor. Zihnin aşırı uyarıldığı, çok çeşitli ve farklı bilgiyi hızlıca zihnin süzgecinden geçirerek bir fikir yaratmaya çalıştığımız günlerdeyiz. Üstelik tam dolunay anında Merkür –Yay’daki-Satürn’le tam bir karşıtlık içinde, -Başak’ta bulunan-Jüpiter ve -Balık’ta ki-Neptün’le çatışma halinde bulunuyor. Bu tablo bolca fikirsel çatışmalarının, tartışmaların kararsızlıkların ortasında olduğumuzu gösteriyor. Ay’ın düğümleri Jüpiter’le yakın temas halinde, kaçınılmaz gelişmelere işaret etmekte.

29 derecede dolunay, astroloji haritamızda İkizler ve Yay’ın 29 derecelerini içine alan yaşam konularıyla ilgili olarak netleşmeye teşvik ediyor. Bir konuyu halletmek niyetiyle aciliyetle harekete geçmek zorunda hissedebiliriz. Her ne kadar mantıklı olmaya çalışsak da kafa karışıklığına oldukça yatkınız. Hayatımızda kapanışlar olabilir. Ancak zamanın kalitesi kararlı olmayı zorlaştırıyor.

YENGEC'e GIRISDolunayın hemen ardından 21 Haziran’da Güneş’in Yengeç’e ilerlemesi de yeni başlangıçlara işaret ediyor. Kuzey Yarımküre’de gündönümüyle yaz mevsimi, Güney Yarımküre’de ise kış başlıyor. İkizler döneminden sonra çok daha sakin ve içe dönük bir dönem başlıyor. Anaç ve empatik duygularla, koruma güdüsüyle hareket etme eğiliminde olacağız. Kırılganlığımız yükselecektir. Venüs de Yengeç’te bu temayı güçlendiriyor. Elbette değişken burçlarda gezegenlerin yarattığı kaos, Yengeç’e Giriş anında halen etkin durumda. Fakat her şey bir adımla başlar. Üstelik ufukta Koç yükselirken Yengeç dönemine girmiş olmak yeni başlangıçlara hazır olacağımızın işaretçisi. Mars’ın da yakın tarihlerde düzgün harekete dönmesiyle hayatımızda rahatlamalar başlayacaktır.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Hayatlarımız sürekli değişiyor, gökyüzü bunu bize sembollerle anlatıyor. Önemli olan yaşamın her evresinde bize gösterilen dersleri kaçırmamak. Yay’da dolunay işin özünde bulunan ana fikri açığa çıkartacaktır. Ufkumuzu ne kadar açık tutabilirsek o kadar geniş görebiliriz.

Neşeli olalım, hayatımızı yaşayalım;)

Meral Pala

19 Haziran 2016

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Yeni dönem eğitimlerimiz hakkında bilgi için: 

2016-2017 Eğitim Sezonu