mandala
Ekinoks Zamanı

20 Mart Pazar günü Güneş’in Koç’a girişi baharın geldiğini müjdeliyor. Atmosferin değiştiğinin, hayatımızda yeni bir dönemin başladığının işareti olarak görebiliriz.  Astrolojik olarak Güneş’in sıfır derece Koç’a girişi hayatımızda herşeyi sil baştan bir yeniden kurgulama zamanı olarak görülebilir. Kış mevsiminin ardından doğanın uyanışıyla, bütün evrene yayılan tazelik ve yenilenme söz konusu. Aslında Akrep dönemiyle doğanın ölümüne şahit oluyoruz. Dökülen yapraklar çürüyerek toprağa karışıyor ve Koç dönemiyle birlikte her şeyin yenilenmiş olarak tekrar doğumu gerçekleşiyor. Canlılık, enerji, heves, coşku bu döneme damgasını vuruyor. Cesaret, gözü karalık ve ataklık yine bu sürecin karakteristiği olacaktır. Ancak  koç zamanlarında planlama yeteneğinden uzak olabiliriz. Ülkemizde Güneş Koç’a geçerken ufukta Uranüs’le beraber yine Koç burcu yükseliyor. Uranüs astrolojide denenmemişi ve beklenmeyeni hayatımıza getiriyor. Uyanış ve başkaldırı temaları da Uranüs’le beraber öne çıkıyor. Koç’un yönetici gezegeni Mars da ateş burcunda, Yay’da hareket ediyor. Kontrolsüz ve gereğinden fazla riske giren bir Mars’tan bahsedilebilir. Satürn bu resmin içinde yükselene sıkı bir üçgen açıyla bakıyor. Bu yerleşim Koç’un gözü karalığını kontrol altına alabilir. Riskleri hafifletmeye yardım edebilir. Bu arada Güneş’in Koç’a geçisi sırasında ufukta yine öncü Koç’un yükseliyor olması yıl boyunca her mevsim başında yeni bir haritayla değerlendirme yapmayı gerektirecektir.

Öte yandan gökyüzü ışıkları Güneş ve Ay’ın arasındaki kısa yayın orta noktası 11 derece İkizler. Bu da Satürn’ün disipline eden yönüyle,  genel havayı dizginleyici rol oynayabilir.

Bir başka önemli nokta da Uranüs/Venüs ortasına Güneş denk düşüyor ki bu çok can alıcı olabilir. Venüs ilişkileri, diplomasiyi, değerleri, maddi kaynakları, değer yargılarını sembolize etmektedir. Uranüs’le ortası bu konuları son derece elektrikli bir noktaya taşımaktadır. Güneş de inadına orayı parlatıyor, dikkatleri buraya çekiyor.  

KOC GIRISBalık dönemindeki pasifize edilmiş ruh halinden-kaotik bir süreçten- çıkıp silkelenmeye başlıyoruz. Yalpalamaktan kurtuluyoruz. Mart’ın 23’ün Ay Tutulması da farkındalıklarımızı çok daha yukarılara taşıyacaktır. O tarihte Merkür de Koç’a ilerlemiş olacak ve taptaze fikirlerle destekleyici olacaktır.

Şimdilik  Merkür, kendini ifade edemediği yerde, sağır burçlardan Balık’ta iletişimi zorluyor, gündelik hayatımıza yansımaları zorlayıcı olabiliyor. Üstelik Venüs, Neptün ve Kiron Ay’ın Güney Düğümüyle beraber. Geçmişi, bilinçlatını şifalandırmak için fırsat vermekteler.

Güneş’in Koç’a geçişiyle hayatımıza temiz ve yeni bir sayfa açmaya bakmalıyız.

Fazla agresif olmadan yeni ufuklara yelken açmak dileğiyle…

 Meral Pala

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.