güneş tutulmasıBalık’ta Tutulma

9 Mart Salı günü 19 derece Balık’ta yeniay doğarken beraberinde bir Güneş Tutulması yaşıyoruz. Yeniay zamanları enerjimizin tazelendiği, yeni başlangıçlara hazırlandığımız zamanlardır. Güneş tutulmasıyla beraber doğan yeniay zamanları çok daha güçlü bir yeniay enerjisi ortaya çıkmaktadır. Tutulma esnasında gökyüzünde Güneş Ay ve Dünya aynı hizaya dizilmektedir.  Dünya ile Güneş’in arasına Ay’ın girmesiyle bir süre için-Dünya’dan bakıldığında-Güneş’in ışığı kapanmaktadır. Eski kültürlerde bu kapanış olumsuzluk işareti olarak kabul edilmiştir. Işığın yeniden açılması ise hayatımızda bir devrin kapanıp, yepyeni sürpriz başlangıçların ortaya çıkması olarak yorumlanabilir.

Balık Burcu, değişken nitelikli su elementinden zodyağın son burcudur. Bir döngünün sonunu işaret etmektedir. Suyun arıtıcı ve temizleyen özelliğiyle bu tutulmanın da hayatımıza bir tür arınma getirmesini beklemek gerekir. Balık arketipi tutulmayla beraber egoyu aşma, evrenle BİR olma ve akışa teslim olma temalarını hayatımıza getiriyor. Hayatımızda bu dönemde bolca fedakarlıklar, bırakmalar, vazgeçişler söz konusu olabilir. Sınırlarımızı çizmekte zorlanabiliriz. Bu arada ruhsal ve manevi yanımız yeni boyutllar kazanabilir. Yaratıcı kapasitemiz yeni bir yön bulabilir. Balığın değişken doğası kaotik bir atmosfer ile çalkantı yaratabilir.

Tutulmanın lordu Jüpiter Başak’ta geri hareketteyken, bir süredir sorgulalarla hayatın anlamını, inançlarımızı, hayat bakışımızı masaya yatırmaktayız. Başak arketipi doğal olarak eleştirel ve  gerçekçi olmaya davet etmektedir. Tutulma derecesinin, tutulma lorduna zıt yerleşimi analizlerimizin bir neticeye ulaşması, farkındalık ve bir dönüm noktasına gelindiğinin işareti. Satürn’ün, Jüpiter’e ve tutulma derecesine kışkırtan bakışı stres yaratarak düşündüklerimizi hayata geçirmeye zorluyor.

Yaralı şifacı Kiron’un Güneş ve Ay ile sıkı kavuşumu başkalarına duyarlılık göstermek kaydıyla şifalanma potansiyeli sunmaktadır.

Ülkemizde tutulma esnasında İstanbul ve Ankara’da ufukta Oğlak Burcu yükseliyor. Sınırlar çizmek, kurallar getirmek ve bir yapı inşa etmek için bizi harekete geçiren şartlar söz konusu. Doğu illerimizde Kova yükselmesi özgürleşme, yenilenme, başkaldırı temalarını vurguluyor.

Astrolog Bernadette Brady’e göre bu tutulma ayrılık ve sonlanmalara işaret etmektedir. Ancak ayrılık acısı, mutluluk vadeden yeni durumlar ve yeni karşılaşmalarla tükenecektir.

Bu tutulmanın 2015 Eylül’de yaşadığımız Başak’taki Güneş tutulmasına neredeyse tam zıt yerleşimde olması hayatımızda son 6 ayda başlanan işlerin bir karar aşamasına geldiğini de göstermektedir. Astroloji haritamızda 18-19-20 derece Balık burcunu içine alan yaşam alanı neleri sembolize ediyorsa orada bir gelişme beklemek gerek. Hatta 18-19-20 Başak, İkizler ve Yay burçları da bu tutulmadan güçlü etkiler almaktadır. Bu derecelerde gezegenleri, haritanın önemli noktaları bulunanlar için de tutulma etkili olacaktır.

Bu arada bu tutulmayla aynı seriden bir başka tutulma Mart 1997’de gerçekleşmişti. O dönemde neler yaşadığımızı hatırlamak bugüne ışık tutabilecektir.

9 Mart tutulmasından 2 hafta sonra da 23 Mart’ta oluşan Ay tutulması ise Terazi-Koç aksında Ben-Sen çekişmesine zemin hazırlıyor. Balık zamanı vazgeçtiğimiz egomuz yeni bir form kazanarak Koç döneminde tekrar öne çıkıyor. Burada benlik vurgusu yaşarken, karşımıza denge yaratma gereği doğuran kişiler çıkabilecektir.

Tutulma Endonezya ve Pasifik Okyanusunda etkili oluyor.

Tutulma zamanı yükselen burca göre ne gibi gelişmeler beklemek gerek?

Yükselen Koç  için bilinçaltı aydınlanması olabilir, rüyalar  ve hayal gücü aktif hale gelebilir. Yükselen Boğa’nın; arkadaş çevresinde değişimler olabilir. Hayatta yeni umutlar yaratmaya oluşuyor. Yükselen İkizler,hayattaki hedeflerini değiştirip, geminin burnunu farklı yöne çevirebilir. Kariyerde yeni oluşumlar söz  konusu. Yükselen Yengeç, uzak seyahatler, eğitimler ve yeni hayat tecrübeleriyle hayat görüşünü yeni bir şekle getitrebilecektir. Yükselen Aslan; yaratıcılığını kullanabilmek adına bilinçaltında bir arınma söz konusu olabilir. Maddi paylaşım konularında yeni bir dönemece girebilir. Yükselen Başak için; ikili ilişkilerde hem duygusal hem de iş ortaklıklarında bitişler yeni başlangıçlar olasıdır. Yükselen Terazi’nin ise rutin yaşam koşulları değişiyor. Sağlığa özen göstermek adına bir temizlik ve arınma olabilir. Yükselen Akrep; sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Yaratıcı gücünü kullanıyor. Yükselen Yay için; ev-yuva -yerleşim konuları gündeme gelebilir. Ebeveynlere ilişkin durumlar gelişebilir. Yükselen Oğlak’ın kardeşlerle, yakın çevre ve komşularla ilgilenmesi gerekebilir. Yüksek bir hayal gücü yaratıcı konularda başarı verir. Yükselen Kova’nın, hayatında maddi kaynakları değişebilir. Değer yargılarını tümden değiştirebilir. Yükselen Balık; aşkınlık duygusunu en üst mertebeden yaşayabilir. Yeni bir kimlik ve imaj yaratabilir.

Balık Burcundaki tutulmanın herkesin hayatına bir temizlik ve arınmayla birlikte en gerekli yenilikleri getirmesi dileğiyle.

Meral Pala

3 Mart 2016

Bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.