BASAKTA DOLUNAY22 Şubat Pazartesi günü 4 derece Başak Burcunda dolunay yaşanıyor.

Gökyüzü ışıkları Güneş ve Ay’ın Balık-Başak ekseninde karşı karşıya gelmesi, ikilemlere çok açık bir atmosferde olduğumuzun işaretçisi. Dolunay zamanları genellikle bizi bir neticeye götürür. Karar verilmesi gereken durumlar söz konusu olabilir. Değişken burçların aktif duruma geçmesi, kaygan zeminde dans eder gibi şartlar değiştikçe bizim de hayatımızda yeni ayarlamalara ihtiyaç doğduğunu gösteriyor. Zaten bir sonraki yeniay Balık’ta bir Güneş Tutulmasıyla beraber gerçekleşecek. Bu da çok güçlü değişimlerin eşiğinde olduğumuzun işaretçisi.   

Güneş’in Balık’ta ilerlediği bu dönemde şartların büyük ölçüde değişerek, bulanıklaştığını, sınırları çizmekte zorlandığımızı, elle tutulamayan  soyut temaların hayatımızı sardığını görebiliriz. Oysa ki Ay Başak’ta, bizi gerçekçi olmaya, olaylara analitik bakmaya, kusursuzluk peşinde koşmaya davet ediyor. Hayatımızda soyut ve somutu dengelemek durumundayız. Dolunay yaşanırken ülkemizde ufuktaTerazi burcu yükseliyor. Bu görünüm yine uyum, diplomasi ve adalet temalarını öne çıkartmakta. Denge aradığımız ilişkiler hayatımızda öne çıkacaktır. Venüs Kova’da, Merkür’le beraber yükselen burçla rahat bir enerji akışı içinde bulunuyor. Bunun çözümlemesi şöyle; yenilikçi ve yaratıcı fikirlerle mantıkçı ve  adaletçi davranmaya çalışacağız diyebiliriz.

Bu arada Satürn, yükselenin yücelim yöneticisi konumunda, Jüpiter ve Kiron’la sert açılar kurarken kışkırtıcı bir tablo sergilemekte. Fikir ve bilgi olarak gelişmek ve bilinçdışı yaralarımızı sarmak için çabaladığımız bu dönemde, Satürn kontrollü hareket etmeye çağırıyor ve gerekirse baskı kurarak stres kaynağı olabilecek gibi duruyor. Burada değişik görüşlerin gerginlik yaratabileceğini düşünmek mümkün.

22 Şubat Pazartesi, saat 20:20 sularında yaşanacak dolunay akışa teslimiyet ile şartları kontrol altında tutmaya çalışmak arasında bir denge yaratmayı zorunlu kılıyor. Bu dönemde hayatımızda bırakamadığımız bir takım konular varsa, 9 Mart’ta Balık’ta Güneş tutulması bırakmalar ve vazgeçişler ile gerekli akışkanlığı hayatımıza getirebilecektir.

Başak’ta dolunay’ın hayatımıza endişe ve kuruntu getirme ihtimali oldukça yüksek. Evrenle ‘bir’lik içinde olmayı başarabildiğimiz ölçüde huzura ermek mümkün olacaktır.

Astroloji haritamızda Başak ve Balık burçlarını içine alan yaşam alanları değişken şartlar içinde olduğumuz konuları gösteriyor.

Hayatımızdaki virajları sağ salim atlatmak dileğiyle…

 

Meral Pala

21 Şubat 2016

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.