full-moon
Kendimizi duygulara mı bırakalım yoksa kurulu düzenimizi, otoritemizi sarsmayacak adımlar mı atalım?

İşte içinde bulunduğumuz durumu tam da böyle açıklayabiliriz. Gökyüzünde ışıkların, Güneş ve Ay’ın karşıt burçlarda yerleşimi dolunay zamanı ikilemlere, kararsızlıklara zemin hazırlıyor. Tam bir yol ayrımına gelmiş durumdayız; bir yanımız yüreğimizin söylediklerine kulak vermemizi öneriyor. Diğer yanımız ise duyguları geriye atıp mantıkla hareket etmeyi ve belki de uzun emekler sonucu  inşa etmeyi başardığımız yapının gereklerine uygun şekilde yol almayı tavsiye ediyor. Elde etmiş olduğumuz mevkinin, duygulara kapılmadan devam edebilmesi, saygınlık ve otoritemizi bozmadan kurduğumuz yapının yükselmeye devam etmesi için  çabamıza devam edebiliriz. Kuzey Yarımküre’de Kış Gündönümüyle yılın önemli dönemeçlerinden birini  daha geçtik; aydınlık geçen saatlerin dakika dakika artmaya başlaması bilinçle hareket etme kabiliyetimizin yükselişine işaret etmekte.

Bu arada 25 Aralık saat 13:00 sularında -tam olarak 13:11’de- dolunay yaşanırken Uranüs gezegeni retrodan düze dönmeye hazırlanıyor. Durağan Uranüs son derece yoğun bir aydınlanma ve hayatımızda reform niteliğinde gelişmelere işaret ediyor.

Zihnimizin çalışma prensiplerini anlatan Jüpiter Başak’ta ve Oğlak’ta ilerleyen Merkür’le rahat yerleşimde bulunuyor. Mantıklı düşünmeye daha yatkın olduğumuzu ifade edebiliriz.Ayrıca gerçekçi ve yapıcı fikirler üretebilirizÜlkemizde ufukta Boğa yükselirken sağlamcı davranmaya meyilli olacağız. Yönetici Venüs ise Akrep’te-hırslı ve zararlı konumda- Ay Düğümleri ile bağlantıda kadersel gelişmelere işaret etmektedir.  Venüs Akrep’te değer yargılarımızı dönüştürürken ilişkilerimizin krizlere açık durduğunu göstermektedir. Aşırı sahiplenme ve kıskançlıklar intikamcı hareketlere zemin hazırlıyor.

yengeç
Mars da Terazi’de zararlı çalışıyor. Beklenmedik öfke patlamalarına çok müsait bir atmosfer var. Her an pimi çekilmeye hazır bomba gibi çalışabilir. Uzun süredir içimize attığımız kızgınlıklara dikkat etmekte fayda var. Zira yıkıcı olmaya hazır duruyorlar. Dolunay’la beraber duygularımıza kaptırırsak öfkemizi de kontrol edemez noktaya gelebiliriz. Alternatif yollları seçip adalet uğruna savaşmaya bakmak mantıklı gözüküyor.

Astroloji haritamızda 3  derece Yengeç-Oğlak aksını içine alan yaşam konuları bizi bir kavşağa getirdi, önemli kararlar vermeye zorluyor.  Biraz stres kaçınılmaz gözüküyor.

Yengeç’te Dolunay herkese sağlıklı kararlar alma şansı versin. Christmas Bayramı ile beraber oluşan bu dolunay bizlere mantıkçı olmayı öğretecek gibi duruyor! Bütün Hıristiyan aleminin bayramı kutlu olsun…

Ayrıca “keskin sirke küpüne zarar” sözünü de kulağımıza küpe yapmakta fayda var. Kararlarımızı öfkeyle değil mantıkla alabilelim. Duygu-mantık çelişkisi herkes için en ideal dengeye otursun.

Meral PALA

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

 

24 Aralık 2015