Mars BaşakMars Başak’ta; Akıllı Çalışmalar

Evrende enerjinin ne yönde aktığını, motivasyonun nereden beslendiğini ve mücadelenin tarzını Mars gezegeni anlatmaktadır. 25 Eylül-13 Kasım aralığında Mars Başak’ta hareket ediyor. Bu süreçte karınca gibi çalışkan olmak durumundayız. Bir anlamda göreve davet var. Akıllıca çalışıyor olacağız. Rutin düzene ve işe konularına odaklanacağız. Temel kriterimiz işe yararlılık olacaktır. Faydalı olmayanı ayıklamak durumundayız. Sağlığa, ruh-zihin-beden üçlüsünün dengesine çalışacağız. Ancak asıl önemlisi, Mars Başak’ta hareket ederken gökyüzünde Neptün-Satürn-Jüpiter arasındaki T-Kareyi aktive ediyor olacak. Mars, zihnimizi analitik çalışmaya zorlarken, Satürn’le kare açısı sıkı bir meydan okumayı sembolize ediyor. Sürekli testler ve çatışmalarla kendi sınırlarımızı aşma gayretinde olacağız. Aslında Satürn Yay’da hayat görüşümüzü kristalize etmeye çalışırken Neptün çözüp dağıtıyor. Şimdilerde Mars’la birlikte sorgu yapmaya zorlanıyoruz. Belki de inandıklarımızı ciddi bir sorguya çekme zamanı gelmiş olabilir? Üstelik Merkür’ün geri hareketiyle, ince ince düşünürken fazlaca geriye dönüşler söz konusu.  

Evrensel manada insanlığın ciddi testlerden geçtiği günlerdeyiz. Satürn Yay’da yabancılara olan yükümlülükleri anlatırken, Mars insani görevler yüklenmeyi göstermektedir. Mars’ın dispozitorü olan retro Merkür ise bir şekilde kaçamadığımız kadersel temaları karşımıza getiriyor. Bu arada Neptün-Mars zıt yerleşimi herkes için fedakârlıkların kaçınılmaz olduğunu ve özveriyle hareket etmek gerektiğini anlatıyor. Adeta tsunami gibi gelen insan yığınlarını sembolize eden Neptün, Satürn’e kare yaparken sınırları nasıl zorladıklarını gösteriyor. Bir yandan da materyalizmin-kapitalizmin- yıkımın eşiğinde olduğunu görmekteyiz. Astrolojide Neptün, sınırsızlığıyla, derinliğiyle kontrol edilemez bir güç olan okyanusları temsil etmektedir. Neptün ve Satürn arasında oluşan sert kare açı şimdilerde Mars’la tetikleniyor. Maddi şeylere tutunmaya çalışmak nafile bir çaba gibi gözüküyor. Tsunami etkisiyle sahip olduğumuz maddi varlıkları bırakmaya zorlandığımızı söylemek yanlış olmaz sanırım. Mars-Neptün karşıtlığı de, bizi hayal dünyasından sıyrılıp hayatın gerçeklerini görmek zorunda bırakıyor. Bu tablonun içinde Jüpiter ise, Mars’ın harekete geçiren, sorgulatan etkisini büyütüyor. Adeta her şeyi bir anda balon gibi kocaman yapıp, gerçekleri gözümüze sokuyor. Değişken burçlarda oluşan bu şartlar, sabitlenmeyi imkânsız kılmakta. Hayat şartlarımızda bir değişim söz konusu!

Astroloji haritamızda Başak-Balık-Yay yönetimindeki konular bolca stres yaratmakta. Yıllar içersinde oluşan inancımız değişime maruz kalıyor olabilir. Maddi şeylere bağlanmaya çalışmak bu dönemde yanlış olacaktır. Dalgalar, yapıştığımız değerleri aşındırıyor, her şeyi bir anda silip süpürebilir. Mars Başak’ta bu süreçte bize gerektiğinde bazı şeyleri bırakabilmenin şart olduğunu öğretecektir. Mars’ın Jüpiter’le beraber Neptün’e karşıtlığı bir farkındalık yaratıyor.

Süper Ay TutulmasıDiğer yandan tutulmaların güçlü etkisinin altında olduğumuz günlerdeyiz. 28 Eylül’deki Ay tutulması-dolunay- bir süper ay zamanına denk geliyor. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu zamanda yeryüzünde çekim gücü en yüksek seviyede olacak. Koç burcunun 5 derecesinde oluşan kanlı ay tutulması, içsel olarak bizi benmerkezci tutumlara davet ediyor. Oysaki Terazi dönemi bize adil ve mantıkçı olmayı öneriyor.  Gökyüzü şartları bütün olarak, kontrol edemediğimiz kolektif güçlere teslim olmayı gerektiriyor.

Ay tutulması zamanlarında hayatımızda sonlanmalar olabilir. Bir devrin kapanması yenilikleri de beraberinde getirecektir. Koç ve Terazi yönetimindeki yaşam konuları hareketli gelişmelere açık duruyor.

Bir anlamda gökyüzünde değişken şartların yarattığı gerginlik Mars’la aktive oluyor. Nadiren görülen şartlarda oluşan bu Ay tutulmasında, askıda bekleyen konularda, önemli kararlar almak durumundayız.

Tutulma için isteyenler aşağıdaki linki kontrol edebilirler. Ülkemizde 28 Eylül Pazartesi sabaha karşı 03:00 sularından itibaren tutulma izlenebilir. 05:50’de tutulma netleşiyor.

Gökyüzü herkese, üretken olmak adına yapacaklarıyla mutluluk yolunu açsın.

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Sevgilerle,

Meral PALA

Lunar eclipse: Tips for watching the eclipse

Önemli Not: Yazı başlığı “İnsanlığın İmtihanı”, http://www.insanvehikayesi.com isimli sayfadan esinlenmedir.