Akrepte DolunayAKREP’te Tutkulu Dolunay

4 Mayıs Pazartesi sabah saat 06:40 sularında Dolunay netleşiyor. Dolunay zamanları duyguların maksimumda seyrettiği, önemli kararların verildiği, sonlanmaların gerçekleştiği zamanlardır. Bu kez Akrep’te dolunay tutkulara ve krizlere açık durduğumuzu gösteriyor. Güneş ve Ay’ın, Jüpiter’den aldığı sıkı kare açılar aksiyona geçmeye teşvik ediyor. Aslında Jüpiter’in verdiği öz güvenle, cesaret ve motivasyonla  kaçınılmaz bir noktaya geliyoruz. Akrep ve Boğa ekseninde, sabit burçlarda dolunay, inatçı bir atmosferde olduğumuzu anlatıyor. Sıkışmış enerjilerin açığa çıkması, bir nihayete gelmesi beklenmeli. Akrep mahremiyete, başkalaşım ve kökten dönüşüme vurgu yaparken gölgesiyle kontrolcü ve yanıltıcı olabilir. Ay Akrep’te derin tutku ve korkularımızı açığa çıkartıyor. Ancak korkularımız odaklanmak bizi geçmişe bağlamaktadır. Oysaki ancak ve ancak bize güven duygusu verecek şeylerle ilerleyebiliriz. Güneş’in Boğa’da yerleşimi, Boğa arketipinin istikrar, güven ve kendine yetme ihtiyacını belirginleştiriyor. Boğanın gölge yanı umursamazlık ve materyalizm olabilir. Bu kez dolunay bizi korkularımızla yüzleşmeye davet ediyor, huzur kaçmasın diye aldırmazlık yapmak mümkün gözükmüyor. Dengeli ve gerçekçi olmak, somut şeyler ortaya koymak bize güven verebilecektir. Korkuları aşarak huzura ermek kolay olmasa da radikal dönüşümler mümkün olabilir.

Jüpiter’in Uranüs’le rahat bir iletişimi sıra dışı gelişmelere işaret ediyor. Zira Uranüs meydan okuma, aydınlanma ve ters yüz olmayı sembolize eder. Ancak bu atmosferde Mars Boğa’da açısız ilerliyor; güven duygusunu tesis etmek için çaba gerekiyor.  Bastırılmış bir öfke söz konusu ve bunun çıkış yolu bulmakta zorlanması patlamaya hazır bir bomba gibi gözüküyor.

Dolunay zamanı Ankara’da ufukta İkizler yükseliyor; şartlar değişken ve Merkür İkizler’de, Satürn’le zıt yerleşimde bulunuyor. Bu yerleşim düşünce ve iletişim özgürlüğü ihtiyacının görünürlük kazandığını gösteriyor. Fikirlerin özgürce paylaşımı için mücadele gereği ortaya çıkıyor. Ayrıca Merkür, Güneş’le Venüs’ün orta noktasına düşüyor; güven, barış ve sevgi ihtiyacı dile gelmekte. Diğer yandan Güneş/Merkür ortası Mars ile kavuşuyor. Bu durumda fikirlerin, fikir insanlarının, yaratıcı fikirlerin ve gençlerin heyecanlı ve mücadeleye hazır olduğunu düşünmek gerekir.

İstanbul’a göre çıkartılan haritada Boğa burcu yükselirken Venüs İkizler’de; huzur, istikrar ihtiyacı ifade bulmaya çalışıyor.

Akrep’te dolunay en çok Akrep ve Boğa’nın ortalarında doğanları ve yükseleni, kişisel gezegenleri 12-13-14 derece Akrep-Boğa’da yerleşmiş olan kişileri, hayatlarında kritik bir dönüm noktasına getiriyor.

Yükseleni Koç veya Terazi olanların varlıkları, doğuştan getirdikleri yetenekleri, maddi-manevi değerleri olgunluk seviyesine geliyor. Bilinçaltının karanlık yüzü açığa çıkabilir. Ayrıca finans konusunda, maddi paylaşımlarda, kredilerle, vergilerle ilgili karar ve dönüm noktası olabilir. Bunlarda ego ve yaratıcılığı sergileme isteğinin motive edici rolü var.

Yükseleni Boğa veya Akrep olanların; kendilerini ortaya koyma zamanıdır. Hayata yaklaşımları, bakış açıları bir dönüşüm sürecinde bulunuyor. Bu atmosferde ilişkileri ve ortaklıkları gündemin ilk sırasında dönüm noktasında bulunuyor. Kendilerini,  ilişkide, evlilikte tavırlarını değiştiriyorlar. Aile, yuva ve/veya kariyerle ilgili konular harekete geçiriyor.

Yükseleni İkizler veya Yay olanlar; rutin düzende kontrol dışı gelişmelere açık durumdalar. Gizli kalmış konular açığa çıkabilir. Fedakârlıkta bulunma gereği olabilir. Kendilerini aşmak ve evrenle aynı frekansta olmak için çalışabilir, dalgalara göre hareket edebilirler. Hayat görüşlerinin genişlemesinin, tüm gelişmelerde rolü oluyor. Sağlık konusuna eğilebilirler. Ayrıca bilinç dışına yönelik faaliyetleri olabilir.

Yükseleni Yengeç veya Oğlak olanlar; yaratıcı yönlerini ortaya koyabilirler. Maddi konular onları motive edebilir. Keyif aldıkları, mutlu oldukları konularda ego tatmini sağlayacak çalışmaları olabilir. Aşta gelişmeler olabilir. Sahnede yer almaya, parlayıp dikkat çekmeye başlıyorlar. Sosyal çevreyle ilgili değişim söz konusu olabilir. Çocuklara ilişkin gündem maddeleri oluşabilir.

Yükseleni Aslan ve Kova olanlar; hayatın temeline ilişkin karar aşamasına gelebilirler. Benlik vurgusu yapma isteği onları harekete geçirebilir. Önemli bitiş ve başlangıçlar söz konusu olabilir. Ev-yuva konusunda değişimler olabilir. Ebeveynlerle ilgili konular söz konusu olabilir. Hayattaki hedeflerini netleştirme çabasındalar. Kariyerde gergin bir dönüm noktası olabilir.

Yükseleni Balık veya Başak olanlar; zihinlerini netleştirmeye çalışıyorlar. Düşünceleri dönüşüm noktasına geliyor. Kendilerini ifade etme ihtiyacı içinde olabilirler. Eğitim hayatlarında kararlar vermeye çalışabilirler. Bilinçaltından gelen itici güç etkili oluyor. Kardeşler ve/veya yakın çevreye ilişkin gerginlik söz konusu olabilir.

Meral Pala

DMA

3 Mayıs 2015