Koç'ta Yeniay
Koç’ta Yeniay

Balık’ta Güneş tutulması (yeniay)’nın ardından neredeyse 1 aydır Güneş Koç’ta parlıyor. Koç arketipinin cesaret, gözü karalık, umut ve hevesini yoğun biçimde hissediyoruz. Doğanın uyanışıyla içimizde baharın coşkusunu yaşıyoruz. Belki de ertelediğimiz bir çok şeyi son 1 ayda hayata geçirmek üzere atağa geçmiş olabiliriz. Şimdi de 18 Nisan Cumartesi günü 22:00 sularında (tam olarak 21:56) Koç Burcunda yeniay doğuyor. Her yeniay hayatımıza taze enerjiler getirir, yeni başlangıçlara zemin hazırlar. Yeniay’la beraber başlayan işler rahat ilerleme şansına sahip olur. Yeniay demek yüksek enerji ile gelen akışkanlık demektir. Elbette yeni başlangıçları tam yeniay günü hayata geçirmek uygun değil. En azından 2-3 gün,
Ay’ın hilal fazına erişmesini beklemek, Ay’ın ışığını gösterebilmesi
açısından önemlidir.

Güneş’in yücelme yeri olan Koç burcunda doğan bir yeniay yine bir hamle yapma zamanına işaret ediyor. Yeniayın hemen ardından Güneş Boğa’ya geçiyor. Bu dönemde başlattıklarımızı Boğa zamanında köklendirmeye çalışacağız.

Yeniay haritasında Mars’a dikkat etmek gerek. Hem Akrep yükseleni (Ankara’ya göre) hem de Koç burcunu yöneten Mars Boğa’da, güvenliğe önem veriyor. Bu yerleşim riskleri minimize ederek sağlam adımlar atmaya çalışılacağının işaretçisi. Aslında Mars’ın Boğa’da savaşma, kendini savunma ve harekete geçme yeteneğini yitirmiş bir savaşçıya benzer. Diğer yandan üçlü yöneticiliğiyle; risk almaktan kaçan Mars, kalıcı şeyler yapmak, maddi dünyada somut şeyler elde etmek için çabalar. Demek ki önümüzdeki dönemde riske atılarak savaşmak yerine tedbirli bir girişimcilik ve kalıcı işler çıkartma  çabası olacaktır. Vaktinde harekete geçmekle ilgili sıkıntı olabilir. Mars’ın Plüto’yla sıkı üçgeni güç savaşlarını, büyük tutkuları, ölümcül dönüşüm hareketlerini anlatıyor. Boğa’da Merkür’ün de Mars’la beraber olduğunu dikkate alırsak fikirler ikna edici, güven veren, güzel seçilmiş kelimelerle ifade bulacaktır.

Merkür-Mars ikilisi Jüpiter’le sert etkileşim içinde; sabit burçlar arası kare açı bastırılmış öfkenin sert çıkışlara müsait olduğunu gösteriyor. Jüpiter Aslan’da güven duygusunu besleyen bir iklime işaret ediyor. Fakat zararlı çalışan Mars yıkıcı bir güce dönüşebilir; iyimser Jüpiter’in genişleme arzusu Mars’la engelleniyor gibi.

Diğer yandan Uranüs’le Jüpiter’in rahat üçgeni ateş elementleri arasında yenilikçi, buluşçu, sıra dışı hareketleri sembolize ediyor. Özgürleşme, baş kaldırı, aydınlanma yönünde büyük adımlar atılabilir.

Bu arada Venüs-Satürn karşıtlığı; her türlü sosyal, politik, profesyonel ve duygusal ilişkilerde muhalefetçi bir atmosferin varlığını teyit ediyor. Neptün, yanılgıya sürükleyen şartlar olabileceğini anlatıyor. Kısıtlanma, kontrol altında olma ve yalnızlığa itilmişlik duygusu, dağılma ve çözülmeler getirebilir.  Değişken burçlar arasındaki bir T-Kare, olayların kaygan zeminde, güven vermeyen bir atmosferde cereyan ettiğini anlatıyor.

Son söz olarak; Koç’ta doğan yeniay son bir hamle yapmaya açık olacağımızı ve bunun da en çok güven tesis etmeye, huzura, barışa yönelik olacağını anlatıyor. Yeniay’ın akabinde, Boğa döneminin başlıyor olması maddi güven ve huzur ihtiyacının vurgulanacağını teyit etmekte. Ancak Mars’ın her an zarara, yıkıma dönmesi ihtimal dâhilinde bulunuyor.

Ülkemiz için yönetimle ilgili konulara ve toplumsal meselelere odaklanma zamanı olacak gibi gözüküyor.

Yükselen Koçlar; yeni bir kimlikle hayata karşı yepyeni bir bakış açısı yaratıyorlar, maddi konular önemli hale gelecek.

Yükselen Boğalar’ın; bilinçaltı aktif durumda, engellenme duygusunu aşmaya çalışıyorlar, yakında yeni bir imaj yaratacaklardır.

Yükselen İkizler’in; sosyal çevresi hareketli, yeni gruplar ediniyorlar ancak olayları kontrol duygusu zayıflıyor.

Yükselen Yengeçler; yeni kariyer imkânlarını zorluyor. Sosyal çevresindeki kişilerden destek görebilirler.

Yükselen Aslanlar için; yeni ufuklara yelken açma zamanı. Yakında kariyer hedeflerine odaklanacaklar.

Yükselen Başaklar’ın; ortak paylaşımlara, maddi konulara yönelik girişimleri olabilir. Uzak yolculuklar için planlama yapabilirler.

Yükselen Terazi için; ilişkiler konusu vurgulanıyor. Eş ve/veya ortak ile finansal konulara yönelik aktif olabilirler.

Yükselen Akrepler; günlük rutini yeniden düzenliyorlar. İş atmosferi yenilenebilir. Yakında ilişki ve ortaklık konusu öne çıkabilecektir.

Yükselen Yaylar; yaratıcılıklarını göstermek için bir atağa geçebilirler. Çocuklarla ilgili konular olabilir. İşlerinde detaylara odaklanacaklar.

Yükselen Oğlaklar; ev-yuva-aile ile ilgili konular dikkat çekici, hayatlarına yeni temeller atılıyor. Hobilerine, sanata zaman ayırabilecekler.

Yükselen Kovalar için, yakın çevredekilerle ilgili meselelere odaklanma zamanı. Yeni eğitimlere heves edebilirler. Yakında ev-aileyle ilgilenecekler.

Yükselen Balıklar’ın; maddi kaynakları yenilenebilir, yeteneklerinden gelir elde edebilirler. Yakın çevrede barışı sağlamaya çalışacaklardır.

Meral Pala

DMA

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.