Satürnalia Festivali

22 Aralık saat 01:03’te Güneş Oğlak Burcuna geçiyor.
Güneş’in Oğlak Burcu’na girişi “gündönümü” olarak ifade edilmektedir. Bu tarihte Güneş’in ışıkları Oğlak Dönencesine dik gelir. Astronomik olarak Kuzey Yarımküre’de en uzun geceyle kışın ilk günü yaşanırken, Güney’de tam tersi en uzun gün yaşanır ve yaz başlangıcı olarak kabul edilir. Işığın Oğlak dönencesine dik açıyla gelmesiyle, Güneş, bizim Dünyadan bakış açımıza göre öylece durur ve yön değiştirir yani bir dönme söz konusudur. Gündönümüyle beraber Kuzey’de günler uzamaya başlar. Kuzey yarımkürede gölgelerin en uzun olduğu gün kış gündönümünün yaşandığı gündür. İngilizce’de “solstice” olarak ifade edilen gündönümünün kelime kökü latincede”solstitium” sabitlenerek kıpırdaman durmayı (stand still) anlatmaktadır.

Bu arada gündönümü tarih olarak yıldan yıla

farklılık göstererek, Aralık ayının 20 – 23’ü arasında olabilir. Gündönümü pek çok eski ve yeni kültürde festivallerle kutlanmaktadır. Mesela eski Roma’da “Saturnalia” bayramı 17 Aralık’ta başlayıp 7 gün devam eder. Bu 7 gün boyunca okullar tatil edilir, savaşlara ara verilir, kölelerle efendileri yer değiştirir, maskeli balolarla tüm sınırlamaların kalktığı bir şenlik yaşanırmış. Günümüzde 25 Aralık’ta İsa peygamberin doğumu Hıristiyan aleminde özel olarak kutlanır. Bu kutlamalar “gerçek ışığın doğumu” fikrine dayandığı söylenmektedir. Gerçekten de 25 Aralık tarihi, Kuzey’de ışığın bollaştığı döneme denk gelmektedir.

Astrolojide gündönümüyle beraber Oğlak dönemi başlar. Roma mitolojisine göre tanrı Janus, geçmiş ve gelecek arasında başlangıçlar, geçişler ve bitişleri ifade etmektedir. Oğlak zamanları Satürn doğasında soğuk ve kurudur. Doğanın en verimsiz olduğu bu dönemde canlıların hayatta kalabilmesi için akıllı, planlı olmaları gerekir. Oğlak zamanı aralık ve ocak aylarının belirli bölümlerini içine alır. Ocak ayı İngilizce’de “January” kelimesi, kökünü tanrı Janus’tan almıştır. Janus’un çift yüzü vardır, geçmişi ve geleceği, önünü ve arkasını iyice kontrol eder. Bu iki tane yüzü olma durumu olaylara farklı açılardan bakarak kontrol ve disiplin sağlamaya imkan verir.

Bu yıl 22 Aralık’ta gece 01:03 sularında Güneş Oğlak burcuna giriş yapıyor ve hemen ardından 03:35’te Oğlak’ta yeniay doğuyor. Oğlağa giriş haritası önümüzdeki 3 aylık dönemin taşıdığı enerjileri anlatmaktadır. Bir bilgi vermek gerekirse astrolojik yılbaşı olarak, Güneş’in Koç’a giriş zamanında bu yıl (2014) ufukta öncü bir burç Terazi yükseldiği için her 3 ayda bir yeni haritalar çizerek söz konusu dönemlerin anlattıklarına bakmak gerekir. Örneğin Koç’a giriş anında sabit bir burç yükselseydi, 1 yıllık dönemi anlatacaktı. Değişken burç yükselse 6 aylık dönemlerin incelenmesi gerekirdi. Yani sadece Koç ve Terazi’ye giriş haritalarına bakmak gerekirdi.
Güneş’in Oğlağa giriş anında Ankara’da ufukta Terazi yükseliyor olması eşitlik ve adalet temasına vurgu yapıyor. Uyum, denge ve ahenk önümüzdeki 3 aylık dönemin ana konusu olacak demektir. Politikanın, duygulardan ziyade mantıkla hareket etmenin önemi büyük olacaktır. Terazi’yi yöneten Venüs Oğlak’ta Plüton’la beraber hırs, tutku ve güç savaşları getirebilir.

Oglak YeniayiYeniay haritasında Oğlak’ta gezegenler yığılmış durumda. Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Plüton bizi elle tutulur işler yapmaya teşvik ediyor. Oğlağın yönetici gezegeni Satürn de Akrep’in son noktasında bulunuyor, yaklaşık 2,5 yıllık Akrep’te ki yolculuğunun son günlerindeyiz. Gezegenlerin böyle eşikte oldukları zamanlar çok dikkat çekicidir, kadersel olaylara işaret eder. Bu arada Akrep’in yönetici gezegeni Mars Kova’da, akılcı, yenilikçi, idealist olma çabalarımızı sembolize ediyor. Bilinenden farklı, özgün ve yeni bir tarz yaratmak Kova’nın karakteristiğidir. Özgürlük, eşitlik ve bireysellik kavramları vurgulu olabilir.

Ankara’ya göre çizilen yeniay haritasında en tepede, gökyüzünün orta yerinde geri hareket eden bir Jüpiter bulunuyor. İçe dönerek hayat görüşümüzü gözden geçirdiğimiz bir dönemdeyiz.Toprak elementinin fazlalılığı bu dönemde somut işlere odaklanacağımızın işareti. Duygulara pek itibar etmiyor gibiyiz, gerçekçi olarak somut şeyler inşa etmeye çabalıyoruz.

Yeniay haritasında ufukta Akrep Burcu yükseliyor; hayatımızda ki yoğun mücadele ve kontrol etme hırsını gösteriyor. Öte yandan derinlik ve gizem söz konusu olacaktır. Mars’un Uranüs’le dost açısı farkındalık kazanma ve yenilenme gayreti olarak yorumlanabilir.
Oğlak Yeniayı inatçı, kararlı ve üst mevkilere çıkma, etiket sahibi olmaya odaklanacağımız bir döneme işaret ediyor. Uranüs ve Plüton arasındaki gerilim şartların çetin olduğunun göstergesi. Fakat evrilme anlamı taşıyan bu uzun vadeli gerginlik, öncü Oğlak’ta doğan yeniayla beraber, dönüşümü hayata geçirmeyi anlatıyor. Oğlağın yöneticisi Satürn’ün 25 Aralık’ta Yay’a ilerlemesiyle, üçlü yöneticiliğine sahip olduğu yerde kontrollü bir ilerleme vaat ediyor.

Ülkemiz için Oğlak burcu 7. ev; yabancılarla ilişkiler ve uluslararası antlaşmalar demektir. Bu alanda somut gelişmeler beklenebilir. Merkür yükselenle tam bir karşıtlıkta, Plüton ve Uranüs ise Türkiye’nin Plüton’uyla sert açılar içinde gözüküyor.
Bu tabloyla yılın tam da son günlerinin oldukça kritik olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Oğlak yeniayının herkese, ülkemize ve dünyaya bilgece, akılcı ve makul şartlar sunmasını bekliyoruz.

Bol ışıklı günlerimiz olsun…
Meral PALA
D.M.A.

Not: Saturnalia Festivali hakkında geniş bilgi edinmek isterseniz: http://www.bbc.co.uk/religion/0/20617780