ikizlerde dolunayİkizlerde Dolunay

Son günlerde aklınız çok mu karıştı? Olaylara geniş bakmaya çalışırken pratiklikten, mantıktan mı uzaklaştınız?

Son dönemde kaygan zeminde yürümeye çalışırken güvensizlikler yaşamış olabiliriz. Değişken akslarda oluşan bir dolunay sabit şartlar oluşturmakta sıkıntı çektiğimizi, en çok da zihnimizi susturmakta zorlandığımızı gösteriyor. 6 Aralık’ta saat 14:26’de netleşen Güneş- Ay karşıtlığı, İkizler-Yay ekseninde zihinsel aktivitenin yoğun olduğu bir atmosferde bulunduğumuzu gösteriyor. Güneş-Merkür kavuşumu da zihnen çok aktif oluşumuzu vurguluyor. Zihnimiz adeta at koştururcasına farklı konulara atlarken, fikirler değiş tokuş ediliyor ve bolca dedikodunun da eksik olmadığı bu günlerde sinir sistemimizi oldukça yoran şartlar söz konusu.

Dolunay zamanlarında,

hep bilinçli yanımız, yüreğimizin götürmeye çalıştığı yöne karşı durmaya çalışır. Duygu-mantık çelişkisi yaşarken vücudumuzda da Ay’ın yeryüzünde yarattığı çekim gücünü derinden hissetmekteyiz.

Bu resmin içinde yaralı şifacı Kiron Balık’ta, duyguların düşüncelerle çatışma halinde olduğunu gösteriyor. Şapkamızı önümüze koyup duygusal yaralarımızdan bir ders çıkartmayı başarabilirsek hayatımızda geçmişten bugüne taşıdığımız kırılganlıkların çözülmesi çok önemli bir ilerleme fırsatı olabilir. Bizde iz bırakmış, incinmişlik duygusu yaratan şeylerden arınmak, ileriki yaşantımızda  özgürleşmeye imkan verebilir.

Dolunay anında Uranüs’ün Güneş, Merkür kavuşumuyla üçgen ve Ay ile altmışlık açısı yenilikçi, reformist ve daha önce öngöremediğimiz gelişmelere işaret ediyor. Denenmemiş olanı deneme cesaretini gösterebilir hayatımızda devrim niteliğinde gelişmelere imza atabiliriz. Bilgimizle yaratıcı zekamızı harekete geçirmek hayatımıza çok önemli ilerlemeler getirebilir.

Mars’ın da Kova burcuna ilerlemesi ideallerimiz için çaba sarf edeceğimizin işareti. Zihnen yaratıcı olabilirsek modernist bir yaklaşımla hayatımızda yeni umutlar filizlenebilecektir.

İkizler Burcu’ndaki dolunay bize gelecek odaklı bir atmosferde, değişken şartlar altında, geçmişin duygusal izlerinden sıyrılarak duygu-mantık ikilemlerine rağmen zihnimizi netleştirebilmeyi vadediyor. Hayatımızda bitişler ve yeni başlangıçlar olabilir.

Tam da bitmek üzere olan yılın muhasebesini yaptığımız şu günlerde şartlarımız değişiyor. Büyük öğretmen Satürn son 2 yılda bizi bilinçaltı korkularımızla yüzleşmeye zorladı. Yay’a ilerliyor oluşu hayatımızda uğraşı verdiğimiz temaların bütünüyle farklılaşacağını gösteriyor.

Bu arada 14 derece İkizler-Yay burçlarının astroloji haritamızda hangi yaşam alanlarına denk geldiğine bakarak hayatımızdaki ikilem ve gerginliklerin nerede olduğunu, hangi konuların netleştirilmeye ihtiyaç duyduğunu görebiliriz. Değişken burçların 13-14-15 derecelerinde yükseleni ve/veya kişisel gezegenleri bulunanlar da güçlü etki altındalar. Ülkemizin haritasında 14 derece İkizler Burcu 12. eve, gizli düşmanların, gizlilik temasının bulunduğu alana düşüyor. Açığa çıkan konular olabilir. Özellikle basın ve medyayla ilgili, eğitim-öğretimle ilgili konular gündeme bir anda düşebilir.

Dolunay anında İstanbul ve Ankara’da ufukta Boğa Burcu yükseliyor, yöneticisi iyicil Venüs Güneş’le gevşek bir birleşme halinde iken iyicil Jüpiter’le de rahat bir iletişim kuruyor. Bu yerleşim iyimserlik duygusu veriyor.

Yeni bir yıla doğru ilerlerken hayatımızda olumlu yönde değişiklikler yaratabilmek umuduyla…

Meral Pala

D.M.A.

4/12/2014