zümrüdü anka

Akrep’in sembollerinden efsanevi kuş “Zümrüdü Anka” ruhsal aydınlanmayı sembolize etmektedir.

Gökyüzünde yoğun Akrep temasının bulunduğu günlerdeyiz.

Güneş, Venüs, Merkür ve Satürn Akrep’te stelyum(birikim) yapıyor. Bu birikim gizemli konuları hayatımıza getiriyor. Dişi enerjinin baskın oluşu izlenimci fakat güçlü durmaya çalıştığımızın işaretçisi. Akrep, doğum ve yeniden doğum ile ilişkilendirilir. Hayatımızda bir takım sonlanmalar olabilir, bir dönüm noktası gibi hayatımızda bir şeylerin öldüğünü fark edebiliriz ve daha iyi şartlarda yeniden doğuma açık olduğumuz bir dönemdeyiz. Biten şeylerin yerine daha iyisini koymaya çalışıyoruz. Bazen hayatımızda biten şeyler acı verebilir, psikolojik zorlanmalar getirebilir.

Mevsimsel zodyakta Akrep dönemi doğanın ölümüne işaret eder, Şimdilerde yeniden doğmak üzere yapraklar ölüyor,

toprağa karışıyor ve zamanı geldiğinde tazelenmiş olarak doğada yeniden doğumu yaşayacağız. Kişisel yaşantımızda da tıpkı mevsimlerin döngüsüne benzer döngüler yaşamaktayız.

Güncel astrolojik tabloya bakarsak , Merkür Akrep’te gerilemeye başladığı noktayı geçti ve böylece Merkür gerilemesinin gölgelerinin iyice silindiğini hissedebiliriz. Gerçi Merkür Yay’a geçene dek kısmen etkiler devam edebilir.

Güneş Akrep’te ilerlerken yarından itibaren Venüs yönetimindeki son dekana ilerliyor. Akrep döneminin son 10 gününün nispeten yumuşak seyredeceğini düşünebiliriz. Mars ( ilk 10 gün) ve Güneş (ikinci 10 gün) yönetimindeki dönemlerde ego savaşları ve benlik vurgulamalarıyla karşılaşmış olabiliriz. Bundan böyle önümüzdeki  10 günde daha empatik yaklaşımlar görebiliriz. Ayrıca estetik ve yaratıcı yönden  daha verimli bir dönem olabilir. Öte yandan hayatın keyfine, zevkine meyil edebiliriz. İlişkilerde derinlik ve tutku öne çıkabilir. Maddi konularda ise başkalarının kaynaklarına yöneliş olabilir, düşüncesiz boşa harcamalar görülebilir.

Gökyüzünde şartların nispeten yumuşamasına rağmen Akrep’in yöneticisi Mars’ın Plüton ile kavuşumu ve Uranüs ile   kare açısı mücadeleyle gelen değişimlere işaret ediyor. Sert atmosferin bu haftanın sonlarına kadar daha devam edebileceğini gösteriyor.

Gökyüzünde çok önemli bir başka yerleşim önümüzdeki günlerde  Güneş ile Satürn’ün kavuşuma doğru gitmesi. Kısa bir hatırlatma yapalım; Satürn 1 Mart 2014’te  23 derece Akrep’te gerilemeye başlamıştı. Yaklaşık 4,5 aylık gerileme sürecinde bir şeyler inşa etmek için uğraşırken ruhumuzun derinlikleriyle yüzleşmek durumunda kalmış olabiliriz ve bu durum içsel bir huzursuzluk yaratmış olabilir.  21 Temmuz 2014’te  Satürn düzgün hareketine döndü fakat ancak şimdi gerilemenin başlangıç noktasına ulaşmış bulunuyor. Bu demektir ki,  yaklaşık 9 ay önce tamamen bilinçsizce atılan adımlar, ekilen tohumlar şimdilerde çiçekler açmaya başlayacaktır. Mart başlarında nelerle uğraştığımızı hatırlarsak o dönemdeki uğraşılarımızın meyvelerini yemeye başlayabiliriz. 17-18 Kasım günleri Güneş ve Satürn tam birleşiyor olacak.

Ektiklerimizden en verimli sonuçları almak ümidiyle…

Meral PALA

D.M.A

11/11/2014

İstanbul