Rembrandt_Christ_in_the_Storm_on_the_Lake_of_Galilee

BOĞA’da Güneş Tutulması

İçinde bulunduğumuz şu günlerde Güneş Boğa Burcunda ilerlemeye başladı. Sakin, huzurlu ve güvenli şartlar aradığımız bu dönemde, gökyüzünde öncü burçlarda yerleşen gezegenler, sert atmosferde karşıtlıklar arasında büyük çatışmalara, gerilime ve karmaşaya işaret ediyor. Özellikle 21-22-23 Nisan’da gerilimin dozu en yüksek seviyelerde seyredeceğe benziyor. Uranüs Koç’ta, Plüton Oğlak’ta, Jüpiter Yengeç’te ve Mars Terazi’de öncü burçların orta derecelerinde (13 derecelerde) birbirleriyle kurdukları açılarla, yılın en dikkat çekici günlerinde olduğumuzu anlatıyor. Öncü burçlar öne çıkmak, insiyatif kullanmak isteyen burçlardır. Düşünmeden atılan adımlara, önemli sonuçlar doğuracak hızlı çıkışlara, sabırsız tepkilere zemin hazırlayan bir atmosferden söz etmek gerek. Plüton bize bir teklif sunar ve teklifi kabul etmeme şansımız yoktur. Astrolojide hayatımızda geriye dönüşü mümkün olmayan köklü değişimleri anlatır. Uranüs özgürleşmeyi, başkaldırıyı ve beklenmedik gelişmeleri sembolize eder. Jüpiter hayatımızda olumlu veya olumsuz hemen her konuda bir büyüteç gibi çalışır, sınırları sonuna kadar zorlamayı, adeta her şeyi “ekstra large” ebatlarda yaşamayı anlatır. Mars kaçınılmaz olarak mücadeleye davet eder, yorulmadan elde edemeyeceklerimizi temsil eder.

Tam da bu atmosferde 29 Nisan 2014’te saat 09:14’te Boğa’da yeniay bir Güneş tutulmasıyla beraber gerçekleşiyor. Güneş tutulmaları yeniay zamanlarına denk geldikleri için yeni başlangıçları anlatırlar. Ancak genellikle yılda 2 kez, 6 ayda bir gerçekleşen Güneş tutulmaları normal bir yeniay oluşumundan çok daha güçlü etkiler yaratabilirler. 29 Nisan’da Boğa burcunun 9 derecesinde gerçekleşen Halkalı Güneş Tutulması hayatımızda dinginlik, huzur ve güven duygusunu tesis etmenin büyük bir ihtiyaç olduğunu anlatıyor. Maddi dünyada sabır ve sebatla elde edilen somut sonuçlar tatmin duygusu verecektir. Kararlı adımlar atmak, hayatımızda riskleri en aza indirerek verim almak bu dönemin temel karakteristikleri olacaktır. Barışçıl atmosferde somut sonuçlar ve maddi kazanım elde etme arzusu yüksek olacaktır.

Tutulma anında, öncü burçlarda oluşan tansiyon ve asabiyet devam ediyor olacak ancak Boğa arketipi barış ve sükunet yanlısı oluşuyla agresif tutumları kontrol altına almaya imkan verebilir. Tutulmanın lordu Venüs Balık burcunda anlayışlı, merhametli, sağduyulu hareket etmeyi getirecektir. Tutulma sırasında Ankara’da ve İstanbul’da ufukta Yengeç burcu yükseliyor, yöneticisi Ay Boğa’da rahat ve huzurlu duruyor. Bu görünüm güvenli, korumacı, milliyetçi atmosferi destekliyor. Elimizde tutamadıklarımızı, özlemle beklediklerimizi anlatan Neptün gezegeni Balık burcunda tutulma anında Güneş ve Ay ile yumuşak açılar içinde, anlayış ve fedakârlığın hayata geçirilebileceğini gösteriyor. Aynı zamanda sezgilerin gücünden faydalanma şansımız var.  Satürn-Jüpiter-Venüs arasında geniş toleransla bir su üçgeni oluşurken iyileştirici, arıtıcı bir güç olarak duruyor.

Astrolog Bernadette Brady, bu tutulmada yanlış yönlenmelerle enerjinin boşa harcanmasından söz etmektedir. Hayati önem taşıyan kararlar bu dönemde alınmamalıdır der.

Tutulmada 28-29-30 Nisan doğumlu Boğalar, 31 Ekim ve 1-2 Kasım doğumlu Akrepler, 28-29-30 Ocak doğumlu Kovalar, 31 Temmuz ile 1-2 Ağustos doğumlu Aslanlar en yoğun etkiye sahipler. Ayrıca sabit burçların 8-9-10 derecelerinde yükseleni, kişisel gezegenleri, harita tepe noktası bulunanlar güçlü etkiler altında bulunuyorlar. Ayrıca astrolojik haritalarda tutulma derecesi olan 9 derece Boğa burcunu içine alan yaşam alanıyla ilgili temalar vurgulu yaşayacağımız konuları anlatmaktadır. Ülkemizin haritasında 9 derece Boğa 11. Evde bulunuyor. Dünya astrolojisinde 11. Ev seçilen partiler, yerel hükümet, yasama organları, dernekler, büyük organizasyonlar, spor klüpleri ve gelecekten beklentileri umutları sembolize etmektedir.

Ülkemizden izlenmeyecek olan bu tutulma Avustralya ve Hint okyanusunun Güney kısımlarında etkin olacak.

Denizcilerin deyişiyle “fırtınanın gözünde” bulunduğumuz bu süreçte, evrensel boyutta huzura kavuşmak için umutların tükenmediğini hatırlatan bir Güneş Tutulmasına yaklaşmaktayız.

Aradığımız sakin limanı bulmak umuduyla…

Sevgiler,

Meral PALA

20 Nisan 2014

İstanbul

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak göstermeden yayımlanamaz.