KOÇTA YENİAY

KOC’ta Yeniay

30 Mart 2013, saat 20:44’te 10 derece Koç Burcunda yeniay doğuyor. Zodyağın ilk burcu ateş elementinden, öncü nitelikli Koç Burcu’nda oluşan bu yeniay ilk kez denenecek olanı, yepyeni başlangıçlara doğru cesur adımlar atabilmeyi,  gözü kara girişimlerde bulunmayı anlatıyor. Yeniay oluşum saatinde, 20:44’te  Türkiye’de ufukta Akrep burcu yükselmesi ölüm ve yeniden doğum temalarına vurgu yapıyor. Hırs ve büyük mücadelelerin gündeme hâkim olacağını düşünmek gerekir. Astrolojik haritanın en dikkat çekici köşesinde, 1. evde yer alan bir Satürn ağır bir disiplin ve kontrolcülüğe işaret ediyor. Yeniden doğum ve dönüşüm vadeden yeniay, Satürn’le beraber somut gelişmeler getirebilecektir. Yeniayla ilgili iyimser yaklaşım böyle olabilir. Kötümser senaryoda ise engellenme duygusu, kısıtlar, katı kurallar hatta despotça yaklaşımlar gündeme gelebilir. Hırs, nefret, tutku ve intikam duyguları

kol kola gezebilir. Yeniay zamanı haritada toprak eksiğine rağmen Satürn’ün güçlü duruşu somut sonuçlar çıkabileceğini anlatıyor.

Koç’taki yeniayın dispozitörü olan ve harita yöneticisi Mars’ın Terazi’de düşük yerleşimi ve retro konumlanışı yine iyimser bakışla eşitlik ve adalete yönelik mücadele anlamına geliyor. Mars-Venüs arasında oluşan sıkı üçgen açı akılcı, dengeli, eşitlikçi, Sosyal adaleti gözeten bir çıkış yolu olabileceğini anlatıyor.

Kötümser yaklaşımda ise,  7 Aralık 2013’ten beri Terazi’de zayıf duran, mücadeleyi yavaşlatan Mars, bastırılmış öfkeye işaret ediyor. Zarar verebilecek durumda! Mars Terazi’de öldürücü darbeyi vurmakta çekimser kalabilir. Mars’ın fonksiyonlarını yerine getirme kapasitesi olmadığının altını çizmek gerek.

Merkür’ün Balık’a zayıf duruşu Kiron’la kavuşumu hayalcilik ve zihinsel karmaşaya zemin hazırlıyor. Balık Burcu duyarlı, fedakâr fakat etki altında kalmaya açık bir burçtur. Mantıkçı davranabilmek bu dönemde oldukça zor olabilir. Sadece Merkür –Satürn arasında oluşan uyumlu üçgen açı, sezgilerin gücüyle arınma ve geçmişi temizlemeye yönelik sağduyu vaat ediyor.

Venüs-Satürn arasında oluşan sert kare açı değerlerin ciddi bir testten geçtiğine, tam bir dönüm noktasında olduğumuza işaret ediyor. Karmik geçmiş (Satürn Akrep) ve modern gelecek (Venüs Kova) arasında çatışma içinde olduğumuzu tek bu açıdan bile görebiliriz.

Yeniay haritasında Jüpiter bir kovanın sapı gibi haritaya hâkim durumda. Ayrıca haritanın yükselen derecesine partil üçgen yapıyor. Diğer yandan Merkür-Neptün-Kiron kavuşumuna rahat bir üçgenle bağlanıyor ki, temizleyen, iyileştiren bir güç olabilir.

Bu arada Jüpiter, Plüton’la karşıt ve Uranüs’le sert kare açı kurarken büyük dönüşümlerin, güç savaşlarının, sert bir atmosferin işaretçisi olarak gözüküyor.

Ülkemizin haritasında tepede 10. evde oluşan yeniay ülke olarak yepyeni hedeflerle tümden yeni bir imaj çizmeye doğru gittiğimiz anlamını taşıyor.

Son olarak Uranüs’ün, Güneş-Ay ile kavuşumu büyük aydınlanma ve yüksek bir farkındalıkla elektrikli bir atmosfer yarattığını görmek gerekir. Büyük dönüşümlerin gerilimsiz mümkün olamayacağını kabullenerek, yeniayla birlikte umutlarımızın tazelenmesi dileğiyle…

Meral PALA

CMA

29 Mart 2014