Libra 2013

Terazi’de Yeniay

5 Ekim Cumartesi günü saat 03:36’da Terazi Burcu’nun 12 derecesinde yeniay doğuyor. Yeniay zamanları tazelenmiş bir enerjiyle yeni başlangıçlar demektir. Terazi; adaleti, dengeyi ve uyumu sembolize etmektedir. Kişisel astroloji haritamızda Terazi Burcu yönetimindeki yaşam alanı eşitlik, denge ve ahenk aradığımız konuları anlatmaktadır. Aynı zamanda Terazi arketipindeki objektif olma çabalarıyla sıkça kararsızlık yaşadığımız konular da buradadır.Terazi Venüs yönetimindedir ve güzellik, sanat, estetik konuları da Terazi burcuyla sembolize edilir. Bu kez Terazi’de yeniay doğarken Venüs’ün zorlandığı Akrep burcunda yer alması uyum, adalet ve barış için mücadele vermek gerekeceğini düşünmek gerek. Sanat ve estetik alanında ise henüz rafine edilmemiş bir zevkten söz etmek gerekir.  Bu dönemde tutkuyla ortaya çıkan bir sanat eserinde zorlukların izlerini görmek mümkün olabilir, bilinen estetik ve zarafet anlayışının dışında olması beklenebilir. Venüs-Mars arasında oluşan gergin kare açı da dürtüsel, içimizden geldiği gibi hareket etmeye eğilimli olacağımızı anlatıyor. Kare açılar dönüş noktalarına işaret eder. Değerler ve ilişkilerle ilgili bir dönemeç olabilir.

Terazi Burcu, ilişki, evlilik ve ortaklıkları anlatan burç ve Terazi’de Ay yenilenirken Venüs’ün Akrep’te yerleşimi ilişkilerde, ortaklıklarda hırs ve mücadele olacağını düşündürüyor. Güneş ve Ay’ın birlikte Uranüs’le karşıt duruşu, Plüton’la gergin açısı elektrikli bir atmosfere, ani kopmalara, güçlü dönüşümlere işaret ediyor.  Uyum ve dengeyi yakalamak için epeyce efor sarf etmek kaçınılmaz olabilir. Yengeç’te bulunan Jüpiter’le birlikte, anlayış ve duyarlılık olmasına rağmen gökyüzünde öncü burçlar arasında oluşan büyük bir kare var ve hayatımızda öne çıkan konuların bir sebeple engele takılması, baskılanması çatışmacı bir atmosfere işaret ediyor. Zorlanmalara rağmen güçlü dönüşümler ortaya çıkabilecektir.

Ayrıca diplomasi konusu yine Terazi’nin yönetimindedir. Diplomatik ilişkilerin vurgulandığı konularda sürprizler, ani iniş-çıkışlar, büyük dönüşümler beklenebilir.

İstanbul’a göre çıkartılan yeniay haritasında Aslan Burcu yükseliyor; Güneş Terazi’de; egonun eşitlik-adalet ilkesiyle hareket etmeye çalışacağını anlatıyor. Ankara’ya göre haritada ise ufukta Başak burcu yükseliyor; Merkür Akrep’te zihinsel olarak detaylara odaklanma ve derinlik olacaktır. Bu yerleşim geçmişe ait negatif düşünceleri gündeme taşıyabilir. Fikirlerin gizli tutulduğu ve intikam, öç alma gibi duygulardan beslendiği hissedilebilir. Akrep burcu dönüşüm ve yeniden doğum demektedir.  Bu sebeple zihnimizde temizlik yapma, olumsuz düşünceleri atıp, olumluya yönelme fırsatını kaçırmamak gerekir.  Fikirlerle küllerinden yeniden doğmak gibi bir dönüşüm olabilir.

Yeniay zamanı gökyüzünün tam ortası(MC) hedefleri anlatmaktadır; Boğa burcu yönetiminde ve huzur, istikrar beklentisi yine Venüs’ün Akrep’te zararlı konumundan dolayı hedeflerde istikrar beklentisi zora girebilir, değişim içinde. Belki bir tür yıkımdan söz etmek daha doğru olacaktır.

Yeniay zamanı Satürn ile Kiron arasında oluşan net üçgen açı,yeniden yapılanmayla geçmişi temizleme ve şartlarda iyileşme vaat ediyor.

Yeniay’dan sonra 19 Ekim tarihinde Koç Burcunda Ay tutulması, aceleyle düşünmeden atılabilecek adımlara işaret ediyor. Hızlı gelişen sonlanmalar olabilir.

Kişisel astroloji haritamızda 12 derece Terazi Burcunu içine alan yaşam alanı mücadeleyle eşitlik ve denge sağlamak üzere yenilenmeye, değişime açık duruyor.

Yeniayın hayatımıza barış ve ahenk getirmesi umuduyla…

Meral Pala

CMA

30 Eylül 2013

Bu yazının bütün hakları saklıdır.

ÖNEMLİ NOT: Ekim’de başlayacak AstrolojiDersleri hakkında bilgi edinmek isterseniz linki tıklayınız:

http://astrolojikosesi.com/astroloji-egitimi/