gemini- arketipi

Gökyüzünde gezegenler değişken İkizler Burcu’na ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki günlerde İkizler arketipinin hayatımıza vurgu yapacağını düşünebiliriz. Boğa dönemindeki güven arayışları, sabitlenme ve hayatımızda istikrar yaratma arzusu yavaş yavaş yerini değişime bırakıyor. Mevsimsel zodyak’ta değişken burçlar mevsimlerin değişim zamanlarını sembolize eder. Değişken burç zamanları da hayatımızda değişken şartların olduğu, sabitlenmekte zorlandığımız dönemlere işaret eder.

VENÜS, 9 Mayıs’ta İkizler Burcunda ilerlemeye başladı. Astrolojide hayatta nelerden keyif aldığımızı, zevklerimizi, sanatı, estetiği, aşkı, sevgiyi, başkalarını nasıl cezbettiğimizi ve ayrıca değerlerimizi, maddi konuları anlatan Venüs, İkizler burcunda ilerlerken, İkizler arketipinin özellikleriyle kendini gösterecek demektir. Öncelikle sosyal faaliyetlere hayatımızda daha fazla yer açabiliriz. Arkadaşlıklar, zihinsel paylaşımlardan büyük haz alacağız. Entelektüel bilgimizi geliştirme arzumuz yükselecek, okuma, öğrenme merakımız artacaktır. Ayrıca bu dönem kendimizi iyi ifade edebiliriz. Ancak sosyal açıdan hareketli olacak bu dönemde çok çeşitli  sosyal faaliyetlere yetişmeye çalışırken fazlaca yorulabiliriz. Geziler, konserler, müzeler, festivaller derken yorgun düşebiliriz. Bu yüzden sinir sistemimizi de korumaya özen göstermeliyiz.

Bu arada aşk ve ilişkiler açısından zihinsel paylaşımlar vasıtasıyla yeni başlangıçlar olsa da duygu paylaşımlar pek tatmin edici olmayabilir. İlişkilerde duygusal bağlılık aramamak gerek. İlişkilerde zihinsel paylaşımlar ağırlıkta olacaktır. Venüs 3 Haziran’a dek İkizler’de ilerliyor.

MERKÜR, 16 Mayıs’ta kendi Burcu İkizlere geçiyor. Merkür astrolojide, zihinsel konuları, iletişimi, eğitim-öğretim faaliyetlerini, ticareti, kısa yolları, yolculukları, arkadaşlıkları, yakın çevremizi anlatmaktadır. Gençliği sembolize eden Merkür’ün yöneticilik sahibi olduğu İkizler’de yerleşimi, fikir paylaşımların artacağına, iletişimde ve zihinsel konularda hız ve çabuk ilerleme ana karekteristikleri oluşturacaktır. Merkür İkizler’de zihinsel yaratıcılıkta sınırları aşabileceğimizi anlatıyor. Yazılı veya sözlü iletişimde rahatlık hissedilecektir. Algılama kapasitesi yükselecek, öğrenirken kolay ilerleme olacaktır. Özellikle eğitim alanında bu dönemde hızlı kavrayışın pozitif etkilerini görebiliriz. İletişimde fotoğraf, karikatür gibi değişik iletişim yollarını kullanan kişilerin yaratıcılıklarında farklı ve ilginç dışa vurumlar olabilir.

Genel olarak zihinsel yaratıcılığımız üst seviyelere taşınacaktır. Bu dönemde mantık devrede  olacak ve ticari faaliyetler, aracılık işlerinde ilerlemeler olabilecektir.31 Mayıs’a dek Merkür İkizler burcunda ilerliyor.

GÜNEŞ’in 21 Mayıs’ta İkizler’e geçişiyle bilinç olarak çok daha hareketli, renkli, sosyal ilişkiler açısından güçlü ve zihinselliğe, öğrenmeye, bilgilenmeye meyilli, mantıkçı ve biraz da ikilemlere açık, çelişkilere, kararsızlıklara eğilimli olabileceğimiz bir dönem başlayacaktır. Şartların değişken, sürekli yeni durumlara ayak uydurmayı gerekli hale getirirken sinirsel gerginliklere sebep olabilir. Ayrıca 25 Mayıs’ta 4 derece Yay burcunda oluşan Ay tutulması bilgiyi derinleştirmekle daha daha yüzeysel kalmak arasında bir seçim yapmaya zorlayacaktır. Felsefi boyutta bilginin yaşam içinde pratik kullanımı güç olabilir. Ayrıca Neptün’ün Güneş ve Ay’a net kare açılar kurması karmaşa ve belirsizlik yaratabilecektir. Bu noktada bir seçim yapmak, karar vermek güç olabilir. Ancak İkizler’deki gezegen yoğunluğuyla mantık, duyguların önüne geçebilir. Bu arada, 21 Haziran’a dek Güneş İkizler burcunda ilerliyor.

Mücadele gezegeni MARS’ın 1 Haziran’da İkizler Burcuna geçişi, 14 Temmuz’a dek zihnimizin çok daha hızlı, aktif ve biraz da tartışmacılığa eğilimli olacağına  işaret ediyor. Mars’ın bulunduğu yerde yeni başlangıçlara cesaret edebilme kapasitesi oluşur. Yeni bir eğitime başlamak veya yeni arkadaşlıklara adım atmak gibi gelişmeler olabilir. Astrolojik haritamızda İkizler Burcunun yönettiği alanda, zihnimizi en çok kullandığımız, mantıkla hareket ettiğimiz, entellektüel merakımızın yüksek olduğu, bilgilenmeye ve eğitime açlık duyduğumuz konularda motor güç etkisini hissedeceğiz.

İkizler arketipinin ağırlıklı hissedileceği önümüzdeki dönemde İkizler burçları başta olmak üzere tüm hava grubu burçların Kova ve Terazilerin de hayatlarında hareketlilik artıyor. İletişim ve sosyalleşme potansiyeli yükseliyor. Ancak dikkat edilecek bir nokta var; İkizler’de ilerleyen gezegenler Neptün’le gergin kare açı kurarken zihinsel karmaşa söz konusu olabilir. Diğer yandan İkizler’de ilerleyen gezegenlerin Uranüs’den alacağı destek fikirsel yaratıcılıkta farklılık, orjinalite ve sıra dışı yollar denemeye yönlendirebilecektir. Fikir olarak daha önce gidilmemiş yollara gitmeye cesaret edebiliriz.

Astrolojik olarak İkizler yönetimindeki yaşam alanında hareketliliğin artışını hissedeceğiz. İlk olarak Venüs, daha sonra sırayla Merkür, Güneş ve Mars’ın İkizler’e burcuna geçişiyle zihnimizi çok daha yoğun kullanacağız. Bir yandan zihnimizi doyururken aşırı yüklenmekten kaçınmak gerek.  Çünkü zaten Haziran sonuna dek Jüpiter’in de İkizler’de bulunuşu abartılı davranmayı getirebilir. Bu dönemde zihnimizi rahatlatacak yollar bulmakta fayda var. Mantıkla hareket etmeyi de başarabiliriz. Değişken şartlar yoğun hissedilecektir…

İkizler dönemi yaklaşırken tüm İkizler Burçlarının doğum günü şimdiden kutlu olsun.

Bu yazının bütün hakları saklıdır.

Meral PALA

CMA

12 Mayıs 2013