KOÇ GİRİŞ

20 Mart 2013 saat 13:01’de Güneş Koç Burcuna giriş yapıyor. Astrolojide Güneş’in 0(sıfır) derece Koç’a ilerlemesi yeni bir döngünün başlamasına işaret ediyor. Zodyak’ta burçlar kuşağının ilk burcu Koç yeni başlangıçları sembolize eder. Koç dönemi doğanın yeniden uyanış zamanıdır.  Kuzey yarımkürede ilkbahar mevsimi Güneş’in Koç’a girmesiyle başlar ve bu dönem tazelenmiş bir ruhla yeni başlangıçlara cesaretlendiğimiz zamanlardır. İlkbahar ekinoksuyla gece-gündüz süresi eşitlenir. Bu tarihten itibaren kuzeyde gündüzlerin süresi daha uzundur. Bu sebeple Koç-Boğa-İkizler-Yengeç-Aslan-Başak burçları komuta eden burçlar olarak adlandırılır. Kuzey yarımkürede sonbahar ekinoksu Güneş’in Terazi Burcunda ilerlemeye başladığı zamana denk gelir. Bu tarihten itibaren Güneş ışığının kuzeyde daha kısa süreli görünür olması Terazi-Akrep-Yay-Oğlak-Kova-Balık burçlarının itaat eden burçlar olduğunu anlatır.

Güneş’in Koç’a girdiği anda gökyüzündeki gezegenlerin konumlanışı bize önümüzdeki 1 yıllık temayı anlatmaktadır. Ankara’ya göre çıkartılan haritada ufukta Aslan Burcu yükseliyor. Giriş (ingress) haritasında sabit bir burcun yükseliyor olması 1 yıllık temayı gösterirken, öncü burç yükseliyor olsaydı Yengeç, Terazi ve Oğlak için de her 3 aylık öncü dönemde yeni giriş (ingress) haritaları çıkartmak gerekirdi. Giriş haritasında değişken burç yükseliyor olsa 6 ay sonra Güneş’in Terazi’ye giriş zamanı ayrı bir giriş haritası daha çıkartmak gerekecekti.

Yükseleni Aslan Burcu olan haritada Güneş 9. Evde Mars ve Uranüs’le kavuşumda bulunuyor. Koç Burcunda birikim sert, agresif, beklenmedik biçimde aniden gelişen olayları sembolize ediyor. 9. Ev Dünya astrolojisinde yüksek öğrenim kurumları, üniversite öğretim görevlileri, yargı, hukuk ve adalet kurumlarını,  uluslar arası ticareti, yayıncıları, medya-TV’yi anlatmaktadır. Ani gelişmelerle bu alanlarda çatışma, gerilim, başkaldırı ve isyanlar oluşabilir.

Halkı ve kadınları anlatan Ay, Yengeç’te güven arayışında ancak 12. evde gizli kalmış durumda ve Plüton ve Uranüs’le gerginlik içinde bulunuyor. Hastaneler ve hapishaneler, özellikle akıl hastaneleri 12. Ev ile sembolize edilir. Toplumda gözden uzak yerler 12. Evin konusudur. Bireysel bazda duyguların ortaya çıkışında baskı olabilir. Hızlı bir eğişim ihtiyacı güçlü hissedilecektir.

Jüpiter’in 11. Evde İkizler’de zararlı çalıştığını dikkate alarak toplumun genelini kavrayan kurallar bütünüyle ilgili zihinsel karmaşa söz konusu. Jüpiter’in Satürn ve Plüton ile YOD kalıbının içinde karmik bağlantılar kurması, hukuki soruşturmaların, maddi kaynakların, bankaların, bankacıların hayal kırıklığına açık olduğunu ve büyük güç savaşlarına potansiyel bir atmosfer bulunduğunu anlatıyor. Problemlerin çözümünün ise çok önemli aşama kaydetme anlamı taşıdığının altını çizmek gerek.

Bu denli güdüsel gelişen agresif temaların hakim olduğu Güneş’in Koç’a giriş anının haritasında gökyüzünde su elementleri arasında oluşan büyük üçgenle sağduyunun ve anlayışın da çok güçlü olacağını düşünmeliyiz. Aniden gelişen ve hızlıca ilerleyen olaylarda zorlayıcı şartları yumuşatan Ay Yengeç’te; Akrep’te ki Satürn ile iyimser bir bağ kuruyor. Aynı zamanda Ay ile Merkür- Neptün- Kiron arasında akışkan enerjiler görülüyor. Sezgilere güvenerek geçmişle bağlarımızı gevşetmek için şansımız olabilir. Merkür’ün düzgün harekete dönmüş olması da geçmişle hesaplaşmaların sona erdiği, artık ileriye bakmanın mümkün olacağı bir sürece işaret ediyor. Güneş’in Koç’ta yücelmesi ve Mars’ın da yöneticilik sahibi olması güçlü bir benlik ve bireysel davranma duygusu verecektir.

Bu tablonun içinde Venüs’ün Balık’ta açısız olması değerler konusunda ve ilişkiler, sosyal yaşantı ve finansal kaynaklarla ilgili enerjinin yön bulmakta zorlanacağını söyleyebiliriz. Estetik duygusunun farklı ve özgün bir yaratıcılığa dönebileceğini ekleyelim. Romantik duyguları içimize yöneltebiliriz. Su elementinin gücüne ilaveten Venüs ‘ün açısız oluşuyla sanat ve estetik alanında farklılıklardan verimlilik elde edilebilir. Tabii daha ileri bir tarihte ortaya çıkmak kaydıyla!

Güneş’in Koç Burcuna ilerlemesiyle yılın en hızlı tempolu, adrenalini yükseltici etkilerin bol olduğu ve cesaretle her şeyin birden büyük bir ivme kazanacağı bir döneme giriyoruz. Yenilenmiş şartlar hepimize mutluluk getirsin…

Bu yazının bütün hakları saklıdır.

Meral PALA

C.M.A.

17 Mart 2013