Dolunay

27 Ocak 2013’te sabah 06:38 sularında Aslan Burcunda dolunay oluşuyor.

Ay’ın Aslan’da, Güneş’in Kova Burcunda karşıtlık oluşturması yaratıcı ifadenin açığa çıkacağını gösteriyor. Güneş, Merkür ve Mars Kova’da ilerlerken ideallerimize odaklanarak, özgün yaratıcı fikirleri ortaya koymaktayız.  Duygulardan bağımsız olarak eşitlikçi, özgürlükçü, ilerici, açık fikirli ve sıra dışı yaklaşımlar öne çıkıyor. Kova burcu buluşçu bir zihni sembolize etmektedir. Devrim niteliğinde değişimler, başkaldırılar ve bireyleri aşan evrensel boyutta özgürlükçülükler Kova’nın özellikleridir.

Ay’ın tam karşıt burçta Aslan’da yer alması cesurca risk alarak, içimizdeki çocuğun yardımıyla, bireysel yaratıcılığı ortaya çıkartmayı sembolize etmektedir. Gurur, heves, coşku Aslan’ın karakteristikleridir. Dolunayla birlikte bireysel yaratıcılığın gururla bir gösteriye dönüşeceğinin altını çizmeliyiz. Dolunay’da Ay’ın Uranüs’le rahat üçgeni, retro Jüpiterle 60 derecelik rahat açısı sıra dışı fikirleri ve yaratıcılığı destekliyor. Aynı zamanda Jüpiter’in Güneş’le rahat açısı gelişim ve ilerlemeye hazır olduğumuzu anlatıyor.  Ancak geri giden Jüpiter içimizde olgunlaşmış fikirlerin dışarı çıkmak için sabırsızlandığını gösteriyor.

Akrep Burcundaki Satürn Güneş ve Ay’a gergin kare açılar kuruyor; bilinçaltı korkular yaratıcı ifadeye engel koyabilir. Bizi bloke eden psikolojik baskıların aşılması için dolunay zamanı fırsat olarak değerlendirilebilir. Ruhsal boyutta yaşanan engellenme duygusuyla mücadele etmek zorunluluk olacaktır ve mantıkçı yaklaşımla ve güven hissinin güçlenmesiyle engeller aşılabilir.

Bu arada gökyüzünde Ay’ın Plüton ve Kiron’la oluşturduğu YOD (Tanrı’nın Parmağı) dediğimiz kalıp, kaçınılmaz bir değişimi sembolize ediyor. Aslan’daki Ay ile büyük resmi görebilmek, gurur ve ego sergilediğimiz konularda gündemi değiştiren gelişmeler getirebilir. Bunu gerçek anlamda hayata geçirebilirsek, bir dönüşüm ve incinmişliklerimizden arınarak, aşama kaydetme noktasına gelmişizdir.

Dolunay zamanında  hayatta nerede parlamak istiyorsak bununla ilgili gerginlik ve karasızlıklar olabilir, bir takım sonlanmalar beklenebilir. Egonun açığa çıkışı bir dönüm noktasında bulunduğumuza işaret ediyor, gelişme vaat ediyor.

Yükselen burçlara göre nerede değişim ve ilerleme beklemeliyiz?

Koç’ların; yaratıcı alanda, keyif aldıklar konularda, hobilerinde, aşkta veya çocuklarla ilgili konularda değişim getiriyor.

Boğa’ların; ev, aile, yuva ve yerleşim konusunda değişiklik hayattaki hedeflerinde değişim yaratabilir.

İkizler’de; yaratıcı fikir ve düşünceler değişim sürecince, eğitimle ilgili konular netleşiyor.

Yengeç’lerin; değerler sistemi değişiyor ve maddi kaynakları farklılaşma sürecinde, ortaklaşa paylaşımlar gerilim yaratabilir.

Aslan’ların, hayata yaklaşımı değişiyor ve ilişkilerinde farklı tarz ve yaklaşım ilişkilerin yönünü değiştiriyor.

Başaklar’ın; gizli kalmış yaratıcılığın açığa çıkışıyla kontrol edemedikleri şartlar gelişebilir ve rutin düzen değişebilir.

Terazi’lerde; hayattaki umutlarının değişmesi sosyal çevrede farklılaşma vaat ediyor.

Akrep’lerde; hayattaki hedeflerini ve toplum içindeki durumlarını değiştirecek olaylar getirebilecektir.

Yay’larda; uzak yolculuklar ve yabancı kültürlerin kazandıracağı deneyimler hayat felsefesini değiştiriyor.

Oğlak’larda; ortaklaşa paylaşılan maddi kaynaklarla ilgili gerilim olabilir ve psikolojik düzeyde değerlerini değiştirebilir.

Kova’larda; ikili ilişkilerini, evlilik ve ortaklıkları masaya yatırma ve bununla ilgili bir karar alma aşamasına gelinebilir.

Balık’larda; hayatın içinde rutin düzeni değiştirecek gelişmeler beklenebilir. İşyerinde gerilimli bir dönemece işaret edebilir.

Bu yazının bütün hakları saklıdır.

Meral PALA

C.M.A