capricorn

11 Ocak Cuma günü saat 21:43’te Oğlak Burcunun 22 derecesinde yeniay oluşumu var. Hafta boyunca Ay’ın ışığı giderek zayıflarken enerjimizin zayıfladığını hissedebiliriz. Yüksek performans ve hızlı ilerleme beklediğimiz konulara adım atmak için yeniayın doğmasını beklemek yerinde olacaktır. Oğlak zamanı yeni atılan temeller kaya gibi güçlü olacak demektir. Bu dönemde sabırla ve sorumluluk hissederek giriştiğimiz işlerimiz olacaktır. Verim almak için zamana ihtiyaç vardır. Ancak başarma hırsı planlamayı en makul ve mantıklı biçimde kurgulamayı getirecektir.

Yeniay zamanı için Ankara’ya göre çıkartılan gök haritasında ufukta 22 derece Başak yükseliyor ve haritanın tepe noktasında İkizler Burcu yer alıyor.  Bu görünüm zihin, mantık ve iletişimin güçlü olacağını, kısa yol tuşlarını kullanır gibi pratik olacağımızı, şartlara göre hızlıca adapte olacağımızı anlatıyor. Yeniay ile yükselen arasında sıkı üçgen açı, toprağın sağlamcı, gerçekçi ve pratik yönlerini deneyimleyeceğimizi anlatıyor.Yükselen ve tepe noktasının yöneticisi Merkür de Oğlak Burcu’nda hareket ediyor. Ayrıca yeniayda Venüs gezegeni de Oğlak’ta, öncü Oğlak temasına vurguyu güçlendiriyor. Dikkat çekici olan husus Oğlağın yöneticisi olan Satürn Akrep’te ve Kova Burcunda yer alan Mars’la çatışma halindeler. İki malefik gezegenin birbirlerini ağırlar pozisyonda olmalarına rağmen, sabit burçlarda sert açı içinde bulunmaları, iki inatçı gücün gerilimi olarak hissedilecektir. İdealist fikirleri savunan, özgürlük mücadelesi veren, hatta meydan okuyan Mars; derin dönüşümleri gerçekleştirmek üzere bilinçaltından baskı yaratan Satürn ile sürtüşme halinde. Bunu mantık ve duygu çatışması olarak da hissedebiliriz.

Bu haftanın tamamına yayılan, Mars ile Satürn’ün gerilimi, gökyüzünde tam kare açıya 8 Ocak Salı günü  giriyorlar. Bu tarihte özellikle Kova, Akrep, Aslan ve Boğa’ın 9-10-11. günlerinde doğan veya buralarda yükselen burcu, kişisel gezegenleri olanlar için sert etkiler yaratabilir. Yaratıcı fikirleri ortaya koyarken veya idealist yaklaşımlarımızda engellerle karşılaşabiliriz. Mars’ın Satürn’e kurduğu gergin açının etkisiyle bilinç dışına atılmış, unutuldu farzettiğimiz negatif anıları birden karşımızda bulursak şaşırmamalıyız.  Balık’ta bulunan Kiron’la dispozitörü Jüpiter’in net bir kare açı kurması sınırlarımızı aşmaya zorlayıcı nitelikle abartılı fikirlerimizle psikolojik yaralarımız açığa çıkabilir. Bu yerleşim bize, bir sebeple eksikliklerimizi gidermek zorunda kalacağımızı anlatıyor.OĞLAK

Yeniay’ın yaratacağı potansiyelde Satürn ve Mars’ın rolü güçlü olacak. Mars; İkizler’de bulunan Jüpiter’den aldığı destekle cesaretini yükseltebilir, çok daha cüretkâr bir tablo ortaya koyabilir. Geniş bir bakış açısıyla toplumsal meselelere yaratıcı çözümler üretilebilir.

Bu arada değerleri, finansal konuları, sanatı ve kadınları sembolize eden Venüs, meydan okuyan, aydınlatan ve sarsıcı Uranüs’le sıkı bir kare açı içinde bulunuyor. Uranüs etkisiyle beklenmedik olaylar değerleri, maddi konuları tümden değişime uğratabilir. Ayrıca sanatla estetikle alakalı beklenmedik gelişmeler olabilir.

Sonuç olarak, Oğlak burcunda yeniay istikrarlı ilerleyecek güçlü projelerin hayata geçirilmesi için bir fırsat olabilir. Bu dönemde ciddiyet, sorumluluk ve hedefe kilitlenmek başarının anahtarı olacak gibi gözüküyor. Ancak gökyüzünde ateş elementinin eksikliği hevesi, heyecanı, inanç ve cesareti bulmakta zorlanabileceğimizi anlatıyor. Bir anlamda risk alabilmek önemli olacak.

Oğlak Burcu’nun 22 derecesi bir kişinin astroloji haritasında hangi yaşam alanında bulunuyorsa bu konularda hareket beklenebilir. Otoritemizi geliştirecek ve toplum içinde duruşumuzu yükseltecek adımlar atabiliriz.

Yeniay’ın hepimize yeni sorumluluklarda başarı getirmesi dileğiyle…

Meral PALA

C.M.A              

ÖNEMLİ NOT: 2013 astroloji seminerlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız:

http://astrolojikosesi.com/2013/01/01/2013-seminerleri/