14 Kasım Güneş Tutulmasının Haritası

Kasım Ayı içinde 2 kez tutulma yaşayacağız.  Güneş tutulmaları ve Ay Tutulmaları astrolojide hayatımızda birdenbire sürpriz yepyeni odak noktaları oluşabileceğini anlatır. Güneş tutulmaları yeni başlangıçları, Ay Tutulmaları ise sonlanmaları ifade eder.

14 Kasım 2012 tarihinde, saat 00:12’de Akrep Burcunda oluşan Güneş tutulması duygusal ve bilinçaltında yeni başlangıçlara zemin hazırlıyor. Projektörler bir anda bilinçaltına odaklanırken,  kilometreyi sıfırlamaya çalışacağız. Astrolog B. Brady’nin ifadesine göre; 22 derece Akrep Burcunda gerçekleşecek Güneş tutulmasıyla olumlu haberler sevinçle karşılanırken sorumluluk alma ve vaatlerde bulunmayı gerektirecektir. Doğasında neşe ve mutluluk bulunan doğum ve ebeveyn olmakla alakalı gelişmeler beklenebilir.

Akrep Burcundaki Güneş tutulması, bilinçaltı arınmayla hayatımızda yeni başlangıçları mümkün kılacaktır. Hayatta ilerleme kaydetmek için geçmişle yüzleşmek, yolumuzu açabilir. Ancak Ay’ın zararlı çalıştığı Akrep’te oluşu, unutulmuş anılardaki negatif hisleri tekrar karşımıza getirecektir. Bu sebeple psikolojik zorlanmalar kaçınılmaz olacaktır. Bu kez tutulmada en derinde yatan korkuları, tutkuları, kabul edemediğimiz, karşı koyduğumuz, kaçtığımız gerçekleri açığa çıkartmak gerekecek. Bu da geniş anlamda bir tür doğum demektir; yeni başlangıçların ilk koşulunun, korkularla yüzleşmek olduğunu görmek gerek.

15 Kuzey Saros serisinden olan tutulmaların ilk başlangıcında Jüpiter-Mars orta noktasında Venüs bulunmaktadır. Genişleme ve ilerleme çabaları bizi barış, uyum ve dengeye ulaştırabilir. Diğer yandan yeni ilişkiler ve maddi konularla ilgili olabilir. Ancak, ülkemizden izlenmeyen bu tutulma anında İstanbul’a ve Ankara’ya göre ufukta Başak Burcu yükselirken, Merkür dikkat çekiyor.  Merkür’ün geri harekette oluşu zihnin yine geçmişe odaklı olduğunu ve yeni kararların azami dikkat gerektirdiğini anlatıyor. Merkür, astrolojide zihinsel faaliyetin yanı sıra yazılı ve sözlü olarak yapılan her türlü iletişimi, ulaşım ve haberleşme araçlarını, kısa yolları-yolculukları, kardeşleri, arkadaşları, arkadaşlıkları, bir ülkenin gençlerini, ticari konuları, resmi anlaşmaları, eğitim faaliyetlerini, okulları, kütüphaneleri, edebiyatı, propogandaları, basın-medya ve iletişim kanallarını anlatır. Tutulma haritasında Merkür gezegeni bu konulara vurgu yapıyor. Merkür’ün zararlı çalıştığı Yay burcunda geriliyor olması ve Neptün ile Kiron’a gergin açılar kurması, yukarıda saydığımızı Merküryen alanlarda, belirsizliklerin getireceği kaosa işaret etmektedir. Balık burcunun temasında bulunan kendinden vazgeçme hali ve özveri, kendini feda etmeye kadar gidebilir. Sisli atmosferde zihinsel karmaşa, iletişimde aksamalar sorun yaratabilir.

Neptün, bulanıklık yaratan yönüyle zehirlenme vakalarını da anlatmaktadır. Uyuşturucular, ilaçlar, gazlar ve tıpta anestezi yine Neptün’le sembolize edilir. Bu sebeple Neptün ve Merkür arasında oluşan gerginlik öğrencileri, gençleri, eğitim ve öğretimle alakalı yerleri Neptün’ün olumsuz etkisi altına alabilir. İlaçlar ve gazlarla ilgili olumsuzluklar ortaya çıkabilir.

28 Kasım Ay Tutulmasının Haritası

Ay Tutulmaları ise; olgunlaşıp açığa çıkan, netleşen, biten veya tamamlanma evresine gelen olayları anlatır. 28 Kasım 2012’de saat 16:33’te Ay Tutulması; 6 derece İkizler-Yay ekseninde oluşacak. 28 Kasım’da Merkür retrodan dönmüş fakat yavaş hareketinde olacak, zihinsel ve düşünsel konulara vurgu yapacak. Mantıkla, bilginin olgunlaşıp açığa çıkması geniş resmi kavramaya imkân verebilir. İnandıklarımız belli bir olgunluğa erişince, hayat görüşümüzde yeni bir evreye geçiş mümkün olabilir. Mars ve Plüton’un Oğlakta kavuşumunun AY ile kadersel açısı, görmekte zorlandığımız gerçekleri fark edebilirsek bir üst bilince geçiş yapabileceğimizin işaretçisi. Aynı zamanda Venüs ve Satürn de Akrep’te Ay ile yine 150 derecelik kadersel açı kurmakta. Gökyüzünde gezegenlerin bu yerleşimi, astrolojide çok önemli olan YOD (Tanrının Parmağı) denilen kalıbı oluşturuyor. Ay Tutulması bize çok önemli bir dönemece geldiğimizi anlatıyor. İkizler-Yay karşıtlığında oluşan bu tutulma zihinsel gerginlik yaratabilir ancak zihnimiz ve düşüncelerimizde bir netleşme, karar verme ve bazı şeylerin sona ermesi  söz konusu olacaktır. Neptün ve Kiron birlikte zihnimizi karıştırma potansiyeli yaratıyor. Gerçeklerden kopmadın pratik olmak önemli olacak.

Tutulma hakkında NASA’dan bilgi almak için:

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html

Kasım ayında yaşayacağımız tutulmaların hayatımızda olumlu gelişmelere vasıta olması dileğiyle…

Sevgiler;

Meral PALA

C.M.A.

6 Kasım 2012

İstanbul

Bütün hakları saklıdır.