Resim, Gregory Frank Harris’in A GOLDEN HARVEST adlı eseridir.

GÜNEŞ BAŞAK BURCUNDA

23 AĞUSTOS -23 EYLÜL DÖNEMİ

23 Temmuzda Güneş’in Başak Burcuna ilerlemesi; Kuzey Yarımküre’de yaz mevsiminin sona yaklaştığını ifade ediyor. Değişkenler burçların dönemleri; İkizler, Başak, Yay ve Balık zamanları, bir mevsimin sonuna gelindiğini anlatır. Bir sonraki mevsime geçmeden önce, ortaya koyduğu değişken mevsimsel koşullarla tam bir ara dönemde olduğumuzu ifade eder. Başak zamanları da Yaz’dan Sonbahar’a geçişte şartların değişken olduğu dönemlerdir. Güneş Başak Burcunda ilerlerken, Kuzey Yarımküre’de ekinler hasat edilir. Bir anlamda, yaz boyunca ektiklerimizi biçme zamanı diyebiliriz.

Başak Burcu, toprak grubunun değişken burcudur. Merkür Gezegeniyle yönetilir.
Güneş’in Aslan burcundan çıkıp, Başak burcunda ilerlemeye başladığı düşünülürse, Aslan rehavet içinde geçen bir dönemi anlatır. Keyifli, coşkulu ve aynı zamanda olaylara oldukça yukardan bir bakış açısıyla yaratıcı ve yönetici bir doğası vardır. Başak burcuysa; detaylara önem vererek verimli bir çalışma, hayata geçirme, uygulamaya koyma ve hizmet sunmayı anlatır. Aslan’da açığa çıkan yaratımlar, yetenekleri ve teknik bilgiyi kullanarak, gereksiz olanı eleyerek ve titizlikle ince ayrıntılar üzerinde odaklanarak hayata geçirilir bir anlamda somutlaştırılır. İşte bu yüzden, Başak arketipi endişeli bir ruh halini de anlatır.
Başak burcu teması, çalışma ve hizmet vermeyi sembolize eder. Karşıt burcu Balık gibi fedakârlık ve hizmet vermek söz konusudur. Ancak Başak’ın verdiği hizmetin somut ve maddesel bir sonucu vardır.

Astrolojide, kişinin doğum anında, Güneş hangi burçtaysa, o burç kişinin öz burcudur ve kişinin hayattaki amacını ve egosunu nasıl tatmin ettiğini anlatır. Örneğin öz burcu Başak olan kişi kendini yetenekleriyle, teknik bilgisiyle ve titizliğiyle ortaya koyabildiği sürece hayatta hedeflerini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda, bir Başak Burcu kişisi için mükemmeliyetçilik kaçınılmaz bir özelliktir.

Ancak, bu yıl Güneş’in Başak Burcunda hareket ettiği bu günlerde, yönetici gezegeni Merkür geri harekette olacak. Ta ki, 12 Eylül tarihine dek Merkür’ün geri harekette oluşu, Başak burçlarını biraz daha detaycı ve kılı kırk yaran bir ruh haline sokacaktır.
Merkür’ün geri harekette olması hem Başaklar için, hem de genel olarak herkes için gündelik yaşamın içinde gecikmelere neden olabilir. Aslında geriye dönük düzeltmeler ve eksikleri tamamlamak için mükemmel bir süreç olacaktır. Hataları ve eksikleri bulup çıkartmak, bu dönemde hiç de zor olmayacaktır. Her Merkür geri hareketinde olduğu gibi, yapılacak anlaşmaları askıya almanın ve yapılacak sözleşmeleri, atılacak imzaları 12 Eylül’den sonrasına bırakmanın yerinde olacağını hatırlatmak isterim. İletişimden kaynaklanabilecek aksaklıkları en aza indirmek için kontrollü gitmenin gereğini söylemeye gerek bile yok. En azından e-maillerin adrese ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek, bilgisayarlarda hayati dosyaların yedeklerini almak gibi küçük ama etkili tedbirler alınabilir. Sözlerden kaynaklanan bolca yanlış anlamalar da söz konusu olabilir. Bu yüzden sabırlı ve tedbirli olmakta fayda var. Bu süreçteyken, rutin yaşamın içinde karşılaşılabilecek aksaklıkları sabırla tolere etmek ve sorunun kaynağına giderek düzeltmek en yerinde yaklaşım olacaktır.

Önümüzdeki günlerde önemli gezegen hareketlerini sıralarsak;
24 Ağustos’ta Başak-Balık ekseninde dolunay:

Güneş’in Balık burcunda yer alması, kişinin bireysel alanda, verimli olma çabasını, mükemmeli yakalamaya çalışmasını ve hizmet edişini, fedakârlıklarını anlatır. Ancak çok fazla odaklanmadan kaynaklanan, bütünü kaçırma riskini anlatır. Ay’ın Balık Burcunda yer alması ise bütünün farkına vararak egodan arınmış bir özveri ve kendini adamayı gösterir. Bu iki zıt tema bir tezat oluşturmakla beraber önemli bir farkındalık getirecektir. Başak-Balık karşıtlığında gerçekleşen dolunay, bir yandan görev bilinciyle gerçekçi olmayı gerekli kılsa da, kişinin sezgileriyle ve manevi duygularla, hayal gücünün ona sundukları arasında kararsız kalabilir. Bu kararsızlık gerginlik kaynağı olabilir, fakat detaylarda kaybolmakla, bütünü görmeye çalışmak arasında sentez yapma imkanı da verecektir.Ancak bu kez dolunay’ın Merkür’ün de geri harekette olduğu döneme denk gelmesi, içe dönmenin dozunu bir miktar yükseltmemize neden olabilir.

8 Eylül’de Başak Burcu’nun 15 derecesinde Ay yenileniyor:
Her yeniay yeni başlangıçları ifade eder. Ancak, bu kez Başak Burcunda Merkür’ün geri gittiği dönemde gerçekleşecek yeniay biraz daha farklı bir tablo ortaya koyuyor. Tamamen yeni başlangıçlar yapmak yerine, kendimizdeki eksiklikleri algılayıp, buna göre yeteneklerimizi geliştirmek adına neler yapmamız gerektiğini keşfetmeye zemin hazırlıyor. Bu kez yeniayda, sabırla çalışarak geçmişte eksik bıraktığımız detayları tamamlama fırsatına sahip olacağız. Daha doğrusu ihmal ettiklerimizi tamamlamak adına adımlar atabileceğiz.

Venüs 9 Eylül’de zararlı olduğu Akrep Burcunda:
Bu süreç Venüs’ün uyumlu ve estetik doğasını oldukça zorlayacaktır. İlişkilerde tutkunun hâkim olduğu, maddi konularda hırsların öne çıktığı bir dönem olacaktır.
Sahiplenme duygusunun her zamankinden fazla hissedildiği bu dönem diplomatik ilişkilerde, ortaklıklarda ve ilişkilerde yıkıcı tutumları gündeme getirebilir.
Venüs 8 Ekim’de Akrep’te geri hareketine başlıyor. 8 Kasım -30 Kasım aralığında yine Terazi burcunda dönmüş olacak. Bu yıl Venüs Akrep Burcundaki uzun yolculuğunu 7 Ocak’ta tamamlayıp, Yay Burcuna ilerlemiş olacak.

Mars 15 Eylül’de yönetici olduğu Akrep burcunda:
Burada Mars enerjiyi yoğunlaştırma, herhangi bir konuda, enerjiyi konsantre biçimde bu hedefe yönlendirme imkanı verecektir. 15-20 Eylül arasında Mars ile Plüton arasındaki 60 derecelik uyumlu açı, aşırı hırsla hedefe kilitlenme durumu getirebilir. 28 Ekim’e dek bu güçlü enerjiden yapıcı biçimde yararlanmaya çalışmak gerek.

Jüpiter 10 Eylül’ Balık Burcuna geri dönüyor:
28 Temmuzdan beri Koç’ta geri harekette buluna Jüpiter, 10 Eylül’den başlayarak yönetici olduğu Balık burcuna son kez geri dönüyor. Jüpiter’in Balık burcunu tekrar ziyareti bir 12 yıl sonra olacaktır.
Aslında Jüpiter Koç burcunda yer alması, egomuzu hevesle ortaya koymak için zemin hazırlıyordu. Fakat Jüpiter’in geri hareketi içe yönelerek, kendimizi, egoyu, kimliği geliştirmek adına manevi olarak nelere ihtiyacımız olduğuna bakabilme imkânı veriyor. Daha çok ruhsal manada gelişme kaydedeceğimiz bu dönem dikkatlerimizi materyalist dünyadan, maneviyata çevirecektir. Jüpiter’in Balık Burcuna geri döndüğü günlerdeyse, ruhsal konularda çok önemli açılımları da beraberinde getirecektir. Manevi yönden açılımların yaşandığı son derece verimli bir süreç olabilir. Böylelikle, Jüpiter 23 Ocak 2010’da Ocak’ta tekrar Koç’a ilerlediğinde egomuzu sergilemek için daha donanımlı hale gelmiş olacağız.
Jüpiter’in geri hareketi 18 Kasım’a kadar devam edecek. 10 Eylül’de Balık Burcuna geri dönüyor ve burada 23 dereceye kadar geriliyor. 23 Ocakta tekrar ve kalıcı olarak Koç’a ilerliyor.

12 Eylül’de Merkür, düzgün hareket etmeye başlıyor: Merkür’den kaynaklanan iletişim sorunları ve rutin düzenimiz içinde can sıkıcı aksaklıklar sonlanıyor. Gündelik yaşantımız yeniden dinamizm kazanacaktır.

Plüton 14 Eylül’de düzgün hareketine başlıyor:
7 Nisandan beri geri harekette bulunan Plüton gezegeni, düzgün hareketine dönüyor. Dönüşüm, arınma ve kabuk değiştirme sürecimizde enerjiyi dışarı aktarmanın zamanının geldiğini anlatıyor. Somut adımlar atmak çok daha kolay olabilecektir. Hırslarımızı iç dünyamızda olgunlaştırıp, stratejik planlamaları tamamlamanın ardından, artık harekete geçme zamanının geldiğini anlatıyor. Hayatımızdaki yapısal değişimleri gerçekleştirmek için harekete geçme zamanının geldiğini gösteriyor.

23 Eylül’de Güneş Terazi Burcunda ilerlemeye başlıyor:
Sanat, estetik ve uyum gündeme geliyor. İlişkiler, sosyal yaşam, diplomatik konular dikkat çekici hale geliyor.

Meral PALA

http://www.astrolojikosesi.com
astrolojikosesi@hotmail.com

İstanbul
23 Ağustos , 2010

BU YAZININ TÜM HAKLARI SAKLIDIR, İZİN ALMADAN KULLANILAMAZ…